Sağlık

Şok Diyetler Kilo Vermede Ne Kadar Etkili?

Diyetisyen Hacer Özkaya bu tür şok diyetlerle; “Ağırlık kaybı kısa sürede sağlanabilse de hızla kaybedilen ağırlık, kas dokusu ve sudan olur. Bu tarz diyetler ile belirli bir beslenme alışkanlığı kazanılmadığı için tekrar eski beslenme alışkanlıklarına geri dönüldüğünde kaybedilen kilolar hızla geri alınır.” dedi ve açıklamalarda bulundu.

Sihirli ve şok diyetlerin en çok tercih edileni çok düşük kalorili diyetlerdir. Kişinin ihtiyaçlarına göre düzenlenmemiş, kontrol altında yapılmayan, 500 kalori ile 800 kalori arasında veya daha düşük enerji içerikli diyetler düşük kalorili diyet olarak tanımlanır.

Şok diyet sağlıklı mı?

Bu diyetlerle vücut için gerekli besin öğeleri yeterli alınamadığından birçok sağlık sorunu ortaya çıkmaktadır. Çok düşük kalorili diyetler sonucu vücut ağırlığının hızlı kaybı; yağ yerine yağsız vücut kitlesinin daha çok kaybına, bazal metabolizma hızının azalmasına, kaybedilen ağırlığın korunmamasına, kalsiyumun düşmesine, serbest yağ asitlerinin ve keton cisimlerinin artmasına, sodyum, potasyum, magnezyum ve çinko düzeylerinin düşmesine neden olacağı ve ölümlerle sonuçlanabileceği bilinmelidir. Bunun dışında çok düşük kalorili diyetler baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk, uyuşukluk, kalp atış ritminde bozukluklar, düşük tansiyon, bulantı, kusma, kabızlık, ishal, şişkinlik, safra taşı, âdet düzensizliği, cinsel işlev bozuklukları, böbrek taşları, yorgunluk, kuru cilt, saç dökülmesi, mineral ve elektrolit dengesizliği, kolesterol ve ürik asit düzeyinde artış, ağız içi yaralar, tırnak kırılmaları gibi sağlık problemlerine yol açabilir.

Bitki çayları nasıl tüketilmeli?

Gün içinde çok fazla tüketilen çay, kahve, şekerli ve gazlı içecekler yerine bitki çayları iyi alternatifler olabilir. Çocuklar, ergenler, yaşlılar ve hamileler bitki çayı kullanımında mutlaka bir uzmandan tavsiye almalılar. İçeriğini bilmediğimiz güçlü etkili çaylar özellikle bu grup için sakıncalı olabilir. Sağlıklı bireyler de günde 2 -3 fincandan fazla bitki çayı tüketmemeye özen göstermeliler. Bitki çaylarının fazla tüketimi de sağlık açısından sakıncalıdır. Örneğin ödem sökücü etkisi olan çayların fazla tüketimi vücuttan mineral kaybına da neden olabilir.

Güvenilir bitki çayı nasıl anlaşılır?

Sağlık ve kalite kriterlerine uygun hazırlanmış ve paketlenmiş güvenilir firma ürünleri tercih edilmelidir. Üzerinde barkodu, etiketi, üretim tarihi ve son kullanma tarihi bulunmalıdır. Açık olarak satılan demlenerek ve kaynatılarak kullanılan bitkiler fiziki kirlenmeye, bakteri ve küf oluşumuna elverişlidir. İyi koşullarda toplanmış ve kurutulmuş bitkilerle yapılan çayların sağlıklı olduğunu unutmamak gerekir.

Bitki çayı nasıl hazırlanmalı?

Bitki çayından maksimum faydayı sağlamak için nasıl hazırlandığı da önemlidir. Güvenli ve etiketli ürünlerin üzerinde hazırlama şekli belirtilmektedir. Kabuk tarçın, kök zencefil, hindiba, meyan kökü, karanfil, tane karabiber gibi kök bitkiler üzerlerine su eklenerek 30 dakika kaynatılarak hazırlanır. Ihlamur, nane, papatya, rezene, adaçayı, ısırgan, yeşil çay gibi bitkilerin yaprak ve çiçek kısımlarından elde edilen çaylar ise demleme yoluyla hazırlanmalıdır. Yaprağın veya çiçeğin üzerine sıcak su dökülerek 5-10 dakika ağzı kaplı olarak bekletilmelidir.

meydan gazetesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.