Sağlık

Suyun Çocuklara Şaşırtan Faydası

Yaz aylarının gelmesiyle her insanda su ihtiyacı artıyor. Ancak özellikle küçük çocuklar susadığı zaman kendini ifade edemiyor. Susuzluk, okul çağı çocuklarının derslerini bile etkiliyor. Diyetisyen Canan Aksoy, “Çocukların susamasını beklemeden su içmelerini sağlamak gerekir” diyor.

Susama hissini kontrol eden hipotalamustan, susuzluk sinyalinin geç gelebileceğine dikkat çeken Aksoy, “İdrar çıkışları azalan ve idrar rengi koyulaşan, fiziksel aktivitesi yavaşlayan, ağız kuruluğu gelişen, zamansız uykusu gelen çocuklarda hafif veya orta şiddette sıvı kaybı gelişmiş olabilir” uyarılarını yapıyor.

Konsantrasyon düşüyor

Çocukların yetişkinlere göre susuzluktan daha fazla etkilendiğini belirten Aksoy, az su tüketiminin sadece fiziksel değil, aynı zamanda konsantrasyon düşüklüğü ve öğrenme güçlüğü gibi zihinsel sorunlara da yol açtığını dile getiriyor. Aksoy, ayrıca çocukların su yerine gazlı içecek tüketmesinin son derece zararlı olduğunu ve bu konuda ailelerin çocuklarına iyi örnek olmaları gerektiğini vurguluyor ve susama hissinin suyla giderilmesinin çocukların su içmesine yardımcı olacağının altını çiziyor.

meydan gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.