Sağlık

Uzun Süreli Açlık Mide Rahatsızlıklarını Tetikler Mi?

Uzmanlar, özellikle reflü ve ülser gibi mide rahatsızlığı olanların Ramazan ayında beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini hatırlatıyor.

Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Akcan, oruç tutmanın vücut için yararlı etkilerini herkesin bildiğini ancak mide rahatsızlıkları yaşayan kişiler açısından bu sürecin bazı zorluklar yaratabileceğini belirtiyor.

Çiğ Besin Tüketimine Dikkat!

Prof. Dr. Yusuf Akcan: “Öncelikle reflü hastalığında tedavi için alınacak ilaçlar günde tek ya da iki dozda alınabileceği için oruç ayı dönemince kullanılmasında bir engel yoktur. Aynı zamanda reflü hastalığında ilaç tedavisi yanında hayat stili değişikliği dediğimiz bazı önlemler vardır. Bu önlemlerin de uygulanmasında oruç ayının bir engel teşkil etmeyeceğini söyleyebiliriz. Reflü hastalarına normalde sabah kahvaltısından beş saat önce bir proton pompa inhibitörü alması sıklıkla tavsiye edilir. Bunun dışında aljinik asit ve diğer antasitler yemeklerden sonra kullanılabilir. Ramazan ayında ise proton pompa inhibitörleri sahurdan bir saat önce alınabilir.

Şuruplar ise iftar ve sahurdan sonra alınabilir. Reflü hastalarında Ramazan ayı boyunca sahurdan sonra yaklaşık üç ya da dört saat kadar yatılmayacak şekilde bir ay süreyle de olsa hayatı tanzim etmek çok büyük fayda sağlayacaktır. Çiğ soğan, çiğ domates, nane, çikolata, kola ve gazoz gibi ürünler sahurda değil, iftarda tüketilmelidir. Bu önerilerimiz tabi ki, reflü hastalığı bulguları Ramazan ayı içerisinde gelişen hastalar için geçerlidir. Öte yandan daha öncesinde reflü hastalığı var olan kişilerin bu önerilere ek olarak Ramazan ayı başlamadan 20-30 gün süre öncesinde düzgün bir reflü tedavisi almaları, Ramazan ayını daha da rahat geçirmelerini sağlayacaktır.” dedi.

Şikayetlerinize Kulak Verin, Tedavi Şeklinizi Belirleyin

Gastrit veya ülser hastalarında ise aynı şekilde yakınmaları olan kişiler Ramazan ayı başlamadan önce bir gastroenteroloji uzmanına başvurarak gerekli tedavilerini yaptırmaları, belki de Ramazan ayı boyunca herhangi bir tedavi uygulamalarına gerek bırakmayacaktır. Örneğin aktif ülser olan hastalar endoskopi yapılarak bir de helikobakter pylori tespit edilirse bunun da antibiyotik tedavisi düzenlenerek Ramazan başlamadan tamamen iyileştirilebilir. Bununla birlikte, oruca başladıktan sonra yakınmaları olan kişilerde ise bir günlüğüne oruç bırakılırsa, bu dönemde endoskopi işlemi uygulanır. Şikayetlerin tam olarak sebebi ve tedavi şekli belirlenirse, yakınmaların soruşturmaya bir engel olup olmayacağı netlik kazanır ve hangi tedavi ile sorun yaşamadan oruç tutmaya devam edileceğine karar verilebilir.

Sonuç olarak, gastrit, ülser ve reflü hastalarında rahatsızlıklar Ramazan ayından önce başlıyor ise tam bir tedavi sağlanarak Ramazan ayında rahat oruç tutulması sağlanabileceği gibi, yakınmalar oruç tutmaya başladıktan sonra gelişen kişilerde de etkin tedavileri ile hastaların büyük çoğunluğunda Ramazan ayını diledikleri gibi geçirmeleri büyük oranda sağlanabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.