Sağlık

Yanlış Beslenme İlerleyen Yaşlarda Daha Fazla Zarar Veriyor

Yanlış beslenme yaşlılarda, hastalıklara açık bağışıklık sistemi, depresyon, demans, tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, felç, osteoporoz gibi pek çok sağlık sorununa neden oluyor.

Yaşlılarda kilo kaybının yanı sıra kilo alımının da ciddi beslenme problemlerine işaret edebileceğini belirten KadıköyŞifa Hastanesi Beslenme ve Diyet uzmanı Dyt. Seda Bahtiyar Tatay; ileri yaşlarda fazla tuz kullanımının, tat duyularındaki tuza hassasiyetin azalmasından kaynaklandığını vurguladı.

Tat algısı bozulur

Tatay şu bilgileri paylaştı: “Tuzlu ve acı tatları algılamaktaki azalma fazla tuz kullanımını doğurmakta bu da tansiyon seviyelerinde kontrolsüz artışlara sebep olmakta. Bunun yanında ileri yaşlarda şekerli tatlara düşkünlük, tadı daha fazla hissedebilmekten kaynaklanmakta ve fazlaca şekerli gıda, tatlı ve şekerli içecek tüketimini artırmaktadır. Kilo alımları da zaten metabolizmanın yavaşladığı bu dönemde fazla şeker tüketimiyle artar.

Yetersiz sıvı tüketimi yaşlılarda en önemli ortak problem. İleri yaşta sıvı tüketme kapasitesi düşer, susuzluk hissi azalır ve en önemlisi tuvalet kaçırma veya çok fazla tuvalete gitme durumlarından dolayı sıvı isteği azalır.

Kolay telafi edilebilir ama…

B12 eksikliği toplumda her yaş grubunda çok görülen ancak ileri yaşlarda sindirim sistemi problemlerine bağlı görülme sıklığı artan önemli bir vitamin. Eksikliği kolay telafi edilebiliyor ve eksikliği çok ciddi hatta hayati sonuçlar doğurabiliyor.

B12 eksikliği belirtileri

– El ve ayaklarda karıncalanma ve uyuşma hissi n Yürüme zorluğu

– Anemi/kansızlık n Şişmiş ve enfekte olmuş dil n Düşünme zorluğu, hafıza problemleri, mantıklı karar verme yetisinde azalma

– Halüsinasyon n Halsizlik ve bitkinlik hali.

Öneriler

– Özellikle ileri yaşta B12, magnezyum, A ve C vitaminden zengin gıdalar bolca tüketilmeli. (koyu yeşil sebzeler, kuru yemişler, kuru baklagil, yumurta ve et gibi)

– Yüksek lifli gıdalar, lifli yeşil sebzeler, tam buğday ürünleri, yoğurt ve kefir gibi gıdalar beslenmede aktif rol almalı. n İhtiyaç durumda vitamin takviyeleri alınmalı. n Tuz tüketimini azaltmak için baharat ve limon kullanımı artırılabilir.

bugün.com.tr

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.