Sağlık

Yaşlılıkta Vücuttaki Besin İhtiyacı Nedir?

Yaşlanma aslında toplumumuzda ileri yaşı ifade etse de yaşlanma aslında döllenmeden başlar. Yaşlanmada en belirgin değişiklik bireyin görüntüsünde olur. Yaşın ilerlemesiyle beraber vücut fonksiyonları da değişir. Yaşam şeklinde yapılan bazı değişiklikler yaşam süresini uzatabilir. Bunlardan bazıları :

• Oburluk , açlık , sigara , alkol , aşırı tuz ve gereksiz ilaç kullanımlarından sakınmak ,

• Beslenme yönünden yeterli ve dengeli , öğün aralıkları düzgün olacak ve vücudun fiziksel uygunluğunu koruyacak şekilde beslenmek ,

• Günlük yaşamda uyku , egzersiz , eğlence ve dinlenmeye dengeli şekilde yer vermek.

Yaşlılıkta vücuttaki bazı besin gereksinmeleri de değişiyor. Bu değişim ihtiyaçları da aşağıdaki gibidir :

Enerji : Bazal metabolizmanın yavaşlaması , fiziksel aktivitenin azalması , kas hareketliliğinde verimin azalması gibi etmenler kişinin günlük enerji ihtiyacını değiştiriyor. Bu nedenlerle ideal kiloda olmalı ve bu kiloyu koruyacak kadar enerji almalıdır. Bu enerji miktarı herkese göre değişmektedir.

Protein : Protein gereksinmesi yetişkin bireyin ki kadardır ancak daha kaliteli proteine ihtiyacı vardır. Yumurta , et vb.

Yağ: Diyetteki yağ miktarı az olmalıdır. Yağlı yemekler kişileri kolesterol artışına neden olabilir. Bu nedenle az yağlı sebze yemekleri tercih edilmelidir. Yağlı etler ve hamur işleri önerilmemektedir. Vitamin ve mineral ihtiyacı yetişkinler kadardır. Ancak bu ihtiyacı karşılamak için yeterli ve dengeli beslenmek gerekir. Daha az enerji harcandığı için alınan enerji depolanmaya müsaittir. Bunu sağlamamak gerekir. Her gün hafif tempolu yürüyüşler önerilir. Hem enerji harcaması hem de daha sağlıklı kalmak için bu gereklidir.

Günlük beslenmede 3 ana ve 3 ara oluşturulmalıdır. Ana öğünlerde günlük hafif sebze yemekleri , yoğurt ve 1-2 dilim ekmek olabilir. Ara öğünlerde meyve , süt gibi besleyici değeri yüksek gıdalar tüketilmelidir. Pilav makarna gibi hamur işlerinden yarım porsiyon tüketilmelidir. Tatlıyı fazla tüketmemeye özen gösterilmelidir. Tatlı tüketilecekse de haftada bir sütlü veya meyveli tatlılar tercih edilmelidir.

Çay tüketimi günde iki fincanı geçmemelidir. Bu kadarı sinir sistemi üzerinde olumlu etkiye sahiptir ayrıca sindirime de yardımcıdır. Çay ve kahvenin aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Ihlamur , adaçayı , taze sıkılmış meyve suları , ayran daha uygun içeceklerdir.

Besinlerin pişirilmesinde diyetin enerjisini arttırıcı , sindirimi zorlaştırıcı kızartmalardan kaçınılmalıdır. Bunun yerine suda haşlama veya ızgara tercih edilmelidir. Çiğneme güçlüğü varsa yemekler yumuşak ve sulu hazırlanmalıdır.

Aslına baktığımızda ileri yaşlardaki insanlara önerdiğimiz beslenme şekli bugün herkesin uyması gereken beslenme ilkeleridir. Bu nedenle bugünden başlayarak geleceğimiz için yatırım yapmalı ve sağlıklı beslenmelidir.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.