Sağlık

Yerfıstığı Hakkında İlginç Araştırma

Bilim adamlarının yaptıkları araştırmalara göre yerfıstığı kalp hastalıkları ve erken yaşta ölüm riskini azaltıyor. Diğer fıstık cinslerine göre ucuz olan yer fıstığı toplumun en fakir kesimlerinin sağlık sorunlarına çözüm olabilir düşüncesiyle yola çıkan bilim adamları yer fıstığının ilk kez farklı ırklar üzerindeki etkisini incelemeye karar vermişler.

Araştırma ikisi Çin’de ve biri de Amerika’da olmak olmak üzere toplumun en fakir kesimindeki farklı grupların yiyecek tüketimlerini mercek altına almış. Bu gruplar içinde diğerlerine göre daha çok fıstık tüketenlerin daha uzun yaşadıkları ve kalplerinin daha sağlıklı çalıştığı ortaya çıkmış.

Zaten daha önce yapılan benzer çalışmalarda doymamış yağlar acısından zengin olan yer fıstığının kalp hastalıkları ile savaşmaya yardımcı olduğu biliniyordu. Ancak bu araştırmaların hepsi beyaz Avrupalılar üzerinde yapılmıştı. Bu çalışma ise Çinli, Afrika kökenli Amerikalı ve beyaz Amerikalılar üzerinde yapılmış. Yani yapılan yeni çalışmanın en büyük farkı ırksal özelliklerin devreye girmesi.

Nashville Vanderbilt Üniversitesi’nde yapılan ve Amerikan Kanser Enstitüsü tarafından desteklenen araştırma Amerika’da yaşayan en düşük gelir düzeyindeki 71. 764 Beyaz ve siyah Amerikalı, ve Çin’in Şanghay kentinde yaşayan yine en düşük gelir düzeyindeki 134 bin 265 kişi arasında yapılmış.

Araştırma mutlaka çok yararlı. Yerfıstığı en fakir ülkelerdeki erken ölümlere çare olabilir. Toplumun en düşük sosyoekonomik düzeyine sahip insanlar her gün bir avuç yer fıstığı yiyerek erken ölüm ve kalp hastalıklarını riskini azaltabilirler. Ancak bu sağlığın bile eşitler arasında sağlanabileceği, beslenmenin ırka göre ayarlanabileceği endişesini de beraberinde getiriyor.

radikal.com.tr

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.