Sağlık

Zamanla Geçer Demeyin!

Ergenliğe yeni adım atan kızınız ya da oğlunuzun kamburu çıktığını fark ettiyseniz acil doktora başvurmanız gerekebilir. Ergenlik döneminde oluşan duruş bozuklukları tüm yaşantıyı etkileyebilir. Günümüzün çok yiyen ama hareket etmeyen, bilgisayar veya televizyon başından kalkmayan çocukları tehlike altında. Uzun süreli duruş bozukluğu fiziksel bozuklukları meydana getiriyor.

Zamanla Düzelmez!

Özellikle ergenlik çağında görülmeye başlanan kamburluk, sosyal baskıyla doktora gitmeyi geciktiriyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Burcu Önal, “zamanla geçer” diyerek hastaların hekime başvurmayı ertelediğini belirtiyor. Oysa kamburluk, özellikle ergenlik çağında görülen duruş bozukluğu sonucunda meydana gelen fiziksel bir hastalıktır.
Okul Çantaları İçin Küçük Önlemler Alınmalı!

Yrd. Doç. Dr. Burcu Önal: “Ergenlik dönemine yakın ve hemen ergenlik akabinde, boy uzamasının hızlı olduğu dönemlerde, kaslardaki boy uzaması, gelişimi ve güçlenmesinin, kemik gelişimine göre daha geriden gelmesi, önemli bir yer tutar. Oturuş ve ayakta duruşta çabuk yorulma meydana gelir. Birey, yükü tam taşıyamadığından, omurga yük altında C veya S şekli alarak ancak rahat eder. Bu duruş veya oturuş şekli, zamanla yerleşmeye başlar ve omurgada kamburluk (kifoz) veya yana eğrilik (skolyoz) oluşumuna sebep olur. Okul çağı çocuklarında şu önlemlerin alınmasını tavsiye ediyoruz; çocuklar ağır çantaları uzun süre sırtlarında taşımamalılar, çanta kullanımında iki kollu sırt çantalarını öneriyoruz. Uzun süre televizyon veya bilgisayar karşısında oturmak en sakıncalı hareketlerin başında geliyor. Masanın kenarında vücudun yarı dönük pozisyonda olduğu durumlar da sakıncalıdır. Sandalyenin yüksekliği, çocuğun ayak tabanı 90 derecelik açı ile yere tam temas edecek ve dizler 90 derece bükük şekilde ayarlanmalıdır. Omuzlar öne doğru eğik oturulmamalı; omuzlar geri, göğüs dışarı şekilde pozisyon alınmalıdır. Ergenliğe yeni adım atan genç kızlar, göğüslerindeki büyümeyi gizlemek için öne doğru eğilebilirler. Bu durum da iskelet yapısını etkiler. Ergenlik dönemindeki gençlere düzgün pozisyonda oturmanın gerekliliği anlatılmalıdır. Mümkün oldukça spora yönlendirme yapılmalı, kalsiyum tüketimini ve güneşlenmeyi arttırmaya özen gösterilmelidir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.