Sağlık

Zayıflamak İsteyenlere 10 Altın Kural

Havalar ısınıyor. Yazın yüzünü göstermesiyle aşırı kilolarından kurtulmak isteyenlerin sayısı da artıyor. İşte sizlere yardımcı olabilecek 10 basit tavsiye…

Kışın soğuğundan korunmak için bol enerji veren ve yağlı gıdalarla takviye edilen bedenler ister istemez kilolandı. Tabi yazın gelmesiyle bunlar da göze batmaya başladı. Kadın olsun, erkek olsun çokları zayıflamak için çare bulma arayışına girdi.

Farklı diyetlerle vücudunu forma sokmaya çalışanlar için bizim de birtakım önerilerimiz var. Üstelik çok uzun bir liste de değil. Sadece 10 adımda zayıflamaya yardımcı olacak bir tavsiyeler zinciri.

1- HEDEF KİLOYU BELİRLEYİN Diyete başlayanlar “Acaba kilo verebilir miyim, versem bu kilomu koruyabilir miyim?” gibi odaklanmayı etkileyecek sorularla kendini yormamalıdır. Gerçekçi hedeflerle yola çıkmak süreci daha kolaylaştıracaktır.

2- BİLİNÇLİ BESLENİN Yaz sıcağının etkisini de düşünüp ağır yemeklerden özellikle kızartmalardan kaçınmak gerekir. Haşlama veya ızgara tercih edilmelidir. Hamur yerine de süt tatlıları veya dondurma daha iyidir. Meyve, kilo düşüncesiyle fazla tüketilmemelidir. Her öğün salata da önemlidir.

3- SIVI TÜKETİMİNİ ARTIRIN Sıcak hava ve terlemeye bağlı bayılma hissi, yorgunluk, bulantı, baş dönmesi, nabız düşüklüğü, dolaşım bozukluğu görülebilir. Bu nedenle günde 2,5 ila 3 litre su tüketmelidir.

4- HER GÜN TARTILMAYIN Kilo takibi amacıyla sık tartılmak yanlış bir yöntemdir. Sağlıklı bir diyetle kilo değişimi ayda 4 ila 6 kilodur. Haftada 1 ila 1,5 kilo kaybı normaldir. Fazlasını beklememek gerekir.

5- KENDİNİZİ ÖDÜLLENDİRİN Verilen kilolar için kişi kendini ödüllendirebilir. Ancak yiyecekle değil. Beğenilen bir kıyafeti almak, saç modelini değiştirmek gibi daha az zarar verecek seçenekler tercih edilmelidir.

6- OLUMLU DÜŞÜNÜN Diyette morali yüksek tutmak önemlidir. Bunun için verilen her kiloya sevinmek, atılan kilo miktarı ne olursa olsun başarıyı takdir etmek güzeldir.

7- AÇLIĞINIZI SORGULAYIN Kimileri sıkıldığında, mutlu veya mutsuz olduğunda veya sinirlendiğinde kendini aç hisseder. Böyle durumlarda kalorisi olmayan ve mevsime uygun çiğ sebzeler yenilebilir.

8- ÖĞÜNLERİ NOT EDİN Diyet yapanların yediklerini not alması, kendini kontrol etmesi için etkili bir yöntemdir. Bu sayede öğün sayısı ve doğru besinlere yer verilip verilmediği kontrol edilebilir.

9- KURU MEYVE TÜKETİN Ev ve iş yeri çekmecelerindeki çikolata, gofret, bisküvi gibi yüksek kalorili atıştırmalıklar yerine; kuru meyve, leblebi, galeta gibi sağlıklı ve ara öğün daha iyi bir tercih olarak kabul edilmiştir.

10- DAHA ÇOK HAREKET EDİN Sağlıklı beslenmenin yanı sıra fizikî aktiviteler de kilo vermeyi hızlandıracaktır. Günde en az bir saat tempolu yürüyüş, sağlıklı kilo vermeye zemin oluşturacaktır.

millet gazetesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.