Sağlık

Ağız kokusunu yenmenin en kolay yolu

Uzmanların, bir çok kişinin sosyal hayatını etkileyen hatta ilişkilerini kabusa dönüştüren ağız kokusuyla ilgili verdiği tavsiyeler bu sorunu kabus olmaktan çıkarıyor.

1-Dişlerinizi fırçalarken mutlaka dilinizi de fırçalayın. Fırçayı dilin arka kısmından öne doğru bastırmadan süpürme hareketi yaparak temizlemeliyiz. Dilimizi kanatmadan, incitmeden nazikçe temizlemeliyiz.

2-Doğru diş fırçasını seçin. En uygun fırça orta sertlikte ve fırça başı küçük olanıdır. Fırça başı küçük olursa arka dişlere daha kolay ulaşırız, bulantı refleksini azaltmış oluruz.

3-Diş macunu seçerken flüorür içerikli olanını tercih edin. Her seferinde farklı bir marka alın. Böylelikle içindeki aşındırıcılar şekil ve boyut olarak her seferinde değişir ve aynı yönde bir aşınma oluşturmaz. Bu da dişlerimizin zarar görmesini engeller.

4- Macununuzu diş fırçasını ıslatmadan sürün. Macunu mercimek büyüklüğünde sıkın. Fazla macun kullanılması ağızdaki ferahlığı arttıracağından dişler tam olarak temizlenmeden fırçalama işlemini bitirmemize neden olur.

5-Fırçalama işlemi de kesinlikle sağdan sola yatay yönde yapın. Yatay fırçalama diş minesini aşındırır, hassasiyeti arttırır, dişlerde renk değişikliği yapar, diş etlerinin çekilmesine sebep olur. İlerlemiş vakalarda kama şeklindeki defektler oluşur.

6-45 derecelik açıyla diş etinden dişe doğru dairesel hareketler yaparak dişler ön yüzlerinden fırçalanmaya başlayın.

7-Diş ipi kullanın. Günde bir kez diş ipi kullanmak; diş lekeleri, tartar, diş taşı oluşumunu da büyük oranda önler.

Related Posts

One thought on “Ağız kokusunu yenmenin en kolay yolu

  1. drseray dedi ki:

    Dis fircalama basligi koysaniz daha iyi olurmus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.