Sağlık

Detoks Hakkında Yeni İddia

Son yılların yükselen trendi detoksun vücuttaki zararlı maddeleri temizlemek ve organları yenilemek gibi bir işlevi olmadığı iddia edildi.

İngiliz Guardian gazetesi son senelerde fazla fazla yaygın uygulanan detoksun, “Vücuttaki yararsız maddeleri temizlemek ve organları yenilemek bu şeklinde bir işlevi olmadığını” yazdı.

“Detoks, size bir şey satmak için uydurulmuş düzmece bir tıp konseptidir” diyen uzmanların görüşlerine yer verilen çarpıcı makalede, vücuttaki toksinlerden arınmanın sırf diyet ve sporla olası bulunduğu belirtiliyor. Tıp merkezlerinde sunulan detoks kürlerinin fast food ve alkolün hummalı bulunduğu bir beslenme tarzının iç organlarda oluşturduğu zararları telafi edemeyeceği de ifade ediliyor.

Vücutta biriken toksinlerin gövde sebebi ile zaten atıldığını belirten İngiltere’ deki Exeter Üniversitesi’nde görevli Profesör Edzard Ernst, toksinlerin atılmadığı vaziyette sıhhat durumunun kötüleşeceği ve ölümle sonuçlanabileceğini söylüyor. “Sağlıklı bir bünyenin toksinlerden arınmak için böbrekler, karaciğer, ten ve akciğerleri vardır. Detoks denilen tedavi yöntemleriyle zaten mükemmel çalışan bir sistemi daha iyi hâle getiremezsiniz” diyen Ernst, detoksun iddia edilen işlevden ırak olduğunu belirtiyor. Detoks ürünlerinin yeme ve soluma yoluyla vücuda giren “toksin” isimli yararsız maddelerden kurtulmayı sağladığı iddia ediliyor. Ancak bu toksinlerin ne olduğu, detoks ürünü satan ’uzmanlar’ sebebi ile belirtilmiyor. Ürün kullanılmadan evvela ve sonra, tüketicinin vücudundaki toksin miktarını ölçememesi de bu ürünlerin bilimsellikten ırak olduğunu gösteriyor.

Tıbbi tedavi değil pazarlama yöntemi

İngiltere’de halkın bilimsel gelişmeler konusunda aydınlanması için çalışan “Sense About Science” vakfı, ülkede satılan 15 detoks ve diyet ürünü üreticisinden ürünlerinin bilimsel dayanağı konusunda bilgi istemişti. Ancak hiçbiri doyurucu cevap verememişti. Uzmanlara göre, “toksinlerden arındırmak vaadi” detoks ürünlerini satmak için uygulanan bir pazarlama stratejisi…

kadınvekadın.net

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.