Sağlık

Kışın Saç Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış aylarında saçların bakımı daha bir özen ister. Kirli hava, yağmur, soğuk derken saçlarınız zayıflar ve yıpranır.

İşte kışın saçlarınızın bakımını doğru şekilde gerçekleştirebilmek için bir kaç ipucu…

Öncelikle rüzgar ve havadaki nemin azalmasından dolayı saç derinizin ve saçlarınızın kuruması en büyük problemlerin başında gelmektedir. Bu sorunun önüne geçebilmek için saçlarınızı ve kafanızı sıcak tutmanız, bere gibi koruyucu tekstil ürünlerini kullanmanız gerekmektedir. Ancak bu ürünlerin çok sıkı ve kapalı olmaması saçlarınızın nefes alması ve kan dolaşımınızın sağlıklı olması için önemli. Zira saçlarınızı rüzgar ve soğuk havadan korurken oksijensiz bırakırsanız yine dökülme,zayıflama gibi önemli sorunlarla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

Elbette kışın karşılaştığınız soğuk havalar her ne kadar banyolarınızı da daha sıcak su altında yapmanıza neden olsa da yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi budur. Büyük sıcaklık değişiklikleri saçlarınızın daha da yıpranmasına neden olacaktır ve saç derisinin kuruması, saç dökülmesi gibi hoş olmayan sorunlar doğuracaktır. Banyonun ardından çok sıcak hava üfleyen saç kurutma makineleri kullanmaktan da kaçınmalısınız.

Kış bakımı için üretilmiş olan bakım kremleri ve şampuanları tercih etmelisiniz. Bunun yanında saçınıza uygun olan kozmetik ürünleri kullanmanız hem kış mevsiminde hem de diğer mevsimlerde önemlidir. Çünkü her tip saçın kendine özgü karakteri vardır ve bunlara uygun olmayan ürünler kullandığınızda saç ve saç derisi ile ilgili sorunlar yaşamanız muhtemel.

Çok sık saç yıkama gibi faaliyetlerden de uzak durmanız gerekiyor. Haftada 2-3 defa saçlarınızı yıkamanız sağlıklı ve bakımlı olmaları için oldukça yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.