Sağlık

Saklama Kaplarını Kullanırken Yapılan Büyük Hata!

Saklama kabı olarak pek çok ürün kullanıyoruz. Hatta dondurma kabı, yoğurt kabı, peynir kabı gibi plastikler bile mutfağımızda saklama kabı olarak yerini almış durumda.

Son dönemlerde sık yapılan hatalardan biri, kalın plastikten yapılmış  kapları yıkayarak, tekrar tekrar saklama kabı olarak kullanmaktır. Bu, her ne kadar ekonomik ve çevre dostu bir çözüm gibiymiş gibi görünse de, sağlık açısından çeşitli riskler taşınır.

Öncelikle plastik kaplar, diğerlerine göre en sağlıksız olanlardır. Ayrıca bu kaplar, sadece satılırken içinde bulunan ürünü, belli bir süre korumak amacıyla tasarlanmış ve üretilmiştir. Bu kapları özellikle bulaşık makinesinde yıkadığınızda, bulaşık makinesine dayanıklı üretilmediklerinden, siz deformasyon görmeseniz bile hem üzerindeki boyaların hem plastik kısmının tehlikeli hale geçme olasılığı vardır. Ömrü zaten kısa olan bu kaplardan, içlerine sonradan koyduğunuz besinlere plastik, boya ve benzeri moleküllerin geçme şansı, bunları ciddi anlamda riskli hale getirir.

Bu nedenle saklama kabı olarak, uzun süreli saklama amacıyla üretilmiş, tercihen bulaşık makinesinde yıkanmaya da dayanıklı saklama kapları kullanınız.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.