Sorunsuz Bir Hamilelik Dönemi İçin Bu Yiyeceklerden Uzak Durun

Gebelik döneminde hem annenin hem de bebeğin sağlığı için dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri yeterli ve dengeli beslenme.

Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Hayrettin Mutlu, “Anne adayları beslenmek için bütün sıkıntıların geçmesini bekliyor. Fakat bu süre zarfında bebek yeteri kadar beslenemiyor. Gebelikte beslenmeyi olumsuz yönde etkileyen en önemli üç etken; bulantı-kusma, kabızlık ve mide ekşimesidir. Genellikle ilk 3 ayda görülen bu problemler bazı gebeliklerde daha da uzun sürebiliyor. Bu süreçte annenin ve bebeğin sağlığını korumak için yeterli ve dengeli bir menü oluşturmak gerekiyor.” diyor.

Mutlu, “Anne adayları hamilelik sürecini daha sorunsuz geçirebilmek için yağlı ve baharatlı yiyecekler tüketmemeli. Yemekle birlikte kesinlikle su içmemeli ve yemeklerden sonra mutlaka uzanarak dinlenmeliler. Midenizi boş bırakmayın, gün boyunca azar azar ve sık aralıklarla beslenin. Yatmadan önce, kuru yiyecekler, meyve veya bir bardak süt içmek de mide problemlerinize iyi gelecektir. Öğünlerinizde mutlaka kolay sindirilebilir karbonhidratları kullanın.” diye konuşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.