Sağlık

Stresin Beyninize Verdiği Zararlar

Stres, herkesin hayatı boyunca karşılaştığı bir durumdur. Kişinin çevreyle olan uyumunu bozar ve kapasitesini zorlar. Stresi tanımlamak gerekirse, bireyin kendisini rahatsız eden bir ortamda organizmanın verdiği cevaptır.

Günümüzde stresin bir çok sağlık problemine yol açtığı bilinmektedir. Stres anında beyinden vücuda savaş ya da kaç mesajı gelir. Bu sırada kalp daha fazla enerji üretmek için besinleri daha hızlı pompalar ve kalp daha hızlı atmaya başlar. Oksijen miktarını artırmak için solunum hızı artar ve kan damarları genişler. Birçok kişinin fark ettiği bir durum olan göz bebeklerinin büyümesi gerçekleşir. Dalak daha çok kan üretir ve karaciğer kana daha fazla glukoz (şeker) üretir. Sindirim hızı yavaşlar. Böylece enerji beyin ve kaslar tarafından kullanılır. Bu durum uzun düre devam ederse vücuda zarar vermektedir.

Stres vücudunuza zarar verdiği kadar beyninizi de olumsuz yönde etkiliyor. Stresli olduğunuz zaman beyninizde kalıcı ve geçici yönde bazı değişiklikler meydana geliyor.

İşte stresin beyninize verdiği zararlar…

Asabiliğe neden olan kimyasal bir değişime yol açabilir

Birçok insan stresli hissettiği sırada huysuz ve aksi olduğu için geçinilmesi zor kişi haline gelebilir. Baskı altındayken unutkan ve kafası karışık hissetmemiz stresin beynimizdeki yıkıcı etkilerine örnek olarak gösterilebilir. Fransız araştırmacılar, stres tarafından tetiklenen ve beyinde sinapsların düzenlenmesinden sorumlu olan hipokampusun içerisindeki moleküllere saldıran bir enzim keşfetti. Bu alandaki sinapslar değişikliğe uğradığında nöral iletim faaliyetlerinde azalma görülüyor. Bu etkiler kişinin sosyalleşme yeteneklerini kaybetmesine, çevresi ile etkileşime girmekten kaçınmasına, hafıza ve kavrama süreçlerinde sorun yaşamasına yol açıyor.

Kronik stres beyninizi küçültebilir

Stresli bir hayat beyninizde duygulardan, otokontrolden ve fizyolojik fonksiyonlardan sorumlu olan bölgelerdeki gri maddenin azalmasına sebep olarak, hafıza ve öğrenme kapasitenize zarar verebilir. Kronik stres ve depresyon, beyninizde prefrontal kortekste yoğunluğu azaltarak duygusal ve kavramsal bozulmalara yol açabilir. Araştırmacılar bu etkinin özellikle genetik olarak ruh ve sinir hastalıklarına yakalanmaya yatkın olan kişilerde beyin hücreleri arasındaki sinaptik iletimin kopmasına sebep olduğunu söylüyor. 2008’de fareler üzerinde yapılan bir deneyde kısa süreli stresin bile beyindeki hafıza ve öğrenmeden sorumlu bölgelerde iletim problemleri yaratabileceğini ortaya çıkardı.

Stresli olaylar beyin hücrelerinizi öldürebilir

Yeni bilgiler öğrenmeye devam ettiğimiz sürece beynimizde hipokampusde nöronlar üretilmeye devam edecektir. Fakat sürekli stres beyninizde hipokampusde yeri nöronların üretim sürecini durdurabilir, ayrıca hipokampal hücrelerin arasındaki iletişimin hızını da etkileyebilir. Yapılan bir araştırmaya göre stres içerisinde olan bir insanın beyni normale göre daha çok miyelin üreten hücre ve normalden daha az nöron üretiyor. Kortizolün yarattığı yıkıcı etkiler yüzünden hipokampus duygusal sıkıntıya karşı çok savunmasız hale geliyor.

Hafıza kaybına neden olabilir

Kortizol beyindeki aktiviteleri engellediği için beyinde duygusal tepkileri ve motivasyonu kontrol eden ana merkez olan amigdalanın büyümesine sebep oluyor. Amigdala beyinde korku ve tehdit kavramlarından sorumlu olan bölge olarak biliniyor. Bu bölgedeki aktivitelerin artması kişinin tehdit altında olduğu düşüncesine kapılmasına ve yeni bilgileri kavrama yeteneğinin zarar görmesine sebep oluyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.