Sağlık

5 Etkili Yöntem ile Baş Ağrısından Kurtulma

Kimi zaman yoğun iş temposu, kimi zaman trafikte bitmek bilmeyen bekleyiş gibi bizi stres altına alan durumların faturası çoğu zaman yaşam kalitemizi etkileyen “gerilim tipi baş ağrısı” oluyor!

Tabii uykusuzluk veya az su içmek gibi hatalı alışkanlıklarımızın tetikleyici rolünü de unutmamak gerekiyor. Yaşam kalitemizi olumsuz yönde etkileyen bu baş ağrısından günlük yaşam alışkanlıklarında düzenlemeler yaparak korunmamız mümkün.

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Aylin Öztürk Yavuz baş ağrısından korunmak için almanız gereken 5 önlemi şöyle sıralıyor:

1-Ilık havluyu şakaklarınıza koyun

Ilık havlu ya da bir beze sarılmış buz kalıpları alın, şakak ile boyun bölgesine yerleştirerek bir süre bu şekilde tutun. Ardından aynı işlemi 20 dakika arayla 3 kez tekrarlayın.

2-Gevşeme terapilerinden faydalanın

Gevşemek demek, televizyon karşısında koltuğa uzanmak değildir. Derin nefes alma, davranış terapileri ile akupunktur gibi gevşeme terapileri beyindeki serotonin düzeyini arttırıyorlar. Bu sayede baş ağrısından korunmada etkili oluyor.

3-Ne az, ne fazla uyku

Uyku eksikliği her türlü ağrı için tetikleyici oluyor. Uyku düzeninizi; vücudun ihtiyacı olan bir erişkin için günde ortalama 6 saatten daha az uyumamak ve 10 saati de aşmamak şeklinde düzenleyin.

4-Duruşunuza dikkat edin

Düzgün bir duruş, özellikle kasların gerginliğini alarak ağrıyı azaltmaya yardımcı olabiliyor. Ayakta iken omuzlarınızı geriye ve yukarıya doğru itip, karın ile kalça kaslarınızı içe çekerek bu postürü sağlayabilirsiniz. Otururken de vücudunuzun dik olmasına ve başınızı öne doğru eğmemeye özen gösterin.

5- Öğün atlamayın

Alınan gıdaların türünden çok, öğün atlamak, bir başka deyişle uzamış açlık, baş ağrısını tetikleyebiliyor. Bu nedenle ara öğünlerle birlikte günde 5-6 öğün beslenmeyi ihmal etmeyin

Related Posts

One thought on “5 Etkili Yöntem ile Baş Ağrısından Kurtulma

  1. drseray dedi ki:

    En iyisi soguk tedavisi aninda etki ediyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.