Genel

90 Yıllarda Başlayıp 2015 Yıllarındaki Su Arıtma Cihazlarının Yaşam Öyküsü

90 Yıllarda Başlayıp 2015 Yıllarındaki Su Arıtma Cihazlarının Yaşam Öyküsü

90 lı yıllarda İstanbul da içme suyu büyük bir sorundu.  O dönemlerde çeşmeden akan sular bir lağam kokusu kadar kötü kokuyordu musluklardaki su içilmiyor du içildiğin de ise mideniz bozulup çeşitli bakterilere maruz kalıyorduk 90 lı yıllarda arıtma sistemi tekli karbon filtreli ve reçine sistemli musluğa takılan damla damla süzme yapan bir filtre sistemi vardı. Bu filtre sistemi suyun içerisindeki kötü kokuları karbon sayesinde süzüp suyu en azından içilebilir hale getiriyordu o dönemlerde kullananlar hatırlamıştır.

2000 li yılların başlarında 4 aşamalı ters ozmoz su arıtma cihazları yavaş yavaş mutfaklarımıza girmeye başlamıştı bu sistem oldukça kaliteli bir arıtma sistemi sağlıyor bir o kadar da sistem ilk başlardan olduğundan dır biraz pahalı ide her kez alıp kullanmıyordu birde yeni bir sistem olduğu için tanınmıyordu zamanla kulaktan kulağa ve tanıtımlar yöntemi ile ters ozmoz sistemleri yayılmaya başladı.

2004 ve 2005 yıllarında sistem artık Türkiye’nin her yerine internet ve çeşitli tanıtım organlarıyla her yere dağıldı bu su arıtma yöntemi aynı zamanda insanlar için bir iş kolu haline gelip emeklisi, memuru ve işsiz bir çok insan su arıtma cihazı alıp tanıtım yapmaya ve para kazanmaya başladı osmos su arıtma sistemi bir kazanç kapısı olmuştu.

2008 yıllarında birçok büyük firmalarda su arıtma sistemlerindeki yüksek kar oranları ilgisini çekmiş olacak ki su arıtma cihazı ithalatına başlayıp hatta 2-3 firmada daha da ileriye giderek su arıtma cihazlarını Türkiye’de bir çok parçasını üretim toplamaya başlayıp hızlı bir tanıtım orduları ile tüm Türkiye’nin artık su arıtma cihazlarından haberdar olduğu ozmoz sisteminin tam patladı zaman dilimi 2007 ile 2009 yıllarıdır.

Ters ozmoz sistemi artık milyonlarca ailenin mutfaklarında yerini alarak vaz geçilmez bir mutfak eşyası haline geldi. Benim düşüncelerime göre sularımız teknoloji geliştikçe daha da kirlenmek de çünkü; kullanılan tarım ilaçları 2000 ve 20014 yıllarında eskiye oranla % 200 bir artış göstermiş artık her türlü bitkiyi daha toprak yüzeyine çıkmadan kimyasal ilaçlarla toprak zehirleniyor du bu zehirler yağmur ve sulama suyuyla karışarak yer altı sularına ulaşıp sularımız gün geçtikçe daha da tehlikeli bir hal almaktadır. Bunun önüne geçmek şu anda mümkün değil ama sularımız tamamen içilmez hale gelindiğinde bunun tehlikesine varılacaktır.

Ters ozmoz sistemleri arıtma işlevini yerine getirirken suyun büyük bir bölümünü gidere atarak su israfı da yapmaktadır. Her güzel şeyin bir bedeli olduğu gibi ozmoz arıtma sisteminde bir bedeli vardı arıtma esnasındaki atık su ortalama arıtılan suyun % 70 oranını çöpe atıyor Dünya ileriye gittikçe azalan içe suyu sıkıntıları karşısın da oz moz sistemi gün geçtikçe yerine başka bir teknolojiye bırakacağını düşünüyorum  tabi bu tarihler ortamla 2050 yıllarını bulacaktır. İnsanlar gün geçmesin ki yeni bir buluş bulup eskisini unutuyoruz. Hatırlayın ilk başlarda tekli arıtma damla damla arıtan filtreler vardı yerini ozmoz sistemi aldı ve eski sistem unutuldu.  Yenisinin yerini alacak yeni sistem de görüşmek üzere…. Pr. Dr. GTA

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı