Genel

Dünyadaki suyun Sayısal Verileri

Dünyadaki Suyun Sayısal Verileri

Su Fakiri ve Su Zengini Ülkeler

Her yıl 250 milyon insan kirli sularla bulaşan hastalıklara yakalanmakta ve yaklaşık 5 milyon kişi yaşamını kaybetmektedir.

Bir litre atık su, sekiz litre tatlı suyu kirletir. Yeryüzündeki kirletilmiş su miktarı 12.000 kilometreküptür ve bu miktar dünyanın en büyük on nehrinde bulunan tatlı su miktarından daha fazladır.

Su kirliliğinin nüfus artış hızıyla birlikte artması durumunda, 2050 yılına ka dar dünya çapında 18.000 kilometre küplük tatlı su kaybedilmiş olacaktır.

Türkiye’nin kullanılabilir su potansiyeli 110 milyar metreküp olup, bunun  % 16’sı içme ve kullanma amaçlı, % 72’si tarımsal sulama amaçlı, % 12’si de sanayi amaçlı olarak tüketilmektedir.

Türkiye son kırk yıl içerisinde üç Van gölü büyüklüğüne denk gelen 1.300.000 hektarlık sulak alanını kaybetmiştir.

Dünya nüfusu geçtiğimiz yüzyılda üç kat artmıştır. Aynı dönemde su kullanımı ise altı katına çıkmıştır.

Bir ülkenin su zengini olabilmesi için kişi başına düşen yıllık ortalama su miktarının en az 10.000 metreküp olması gerekir.

Kişi başına yılda ortama 92.000 metreküp su düşen Kanada su zenginliğinde birincidir.

Kişi başına 138 metreküp su düşen Ürdün ve 124 metreküp su düşen İsrail en az suyu bulunan ülkelerdir.

Türkiye, kişi başına düşen yıllık ortalama 1.430 metreküp su ile su yoksulu bir ülkedir.

Gelişmiş ülkelerde doğan bir çocuğun tükettiği su miktarı, gelişmekte olan ülkelerde doğan bir çocuğun tükettiğinden 30 ila 50 kat daha fazladır.

Nil nehrinin % 84’ünü barındıran Etiyopya, 12 milyon kişinin açlık çektiği,  suya muhtaç bir ülkedir.

Gana’da yaşayan bir kişinin yıllık su tüketimi, Amerika’da yaşayan bir kişinin yıllık su tüketiminden 300 kat azdır.

Kanadalı insanların günlük su tüketimi 150-200 litredir. Çad, Nijer ve Ma li’de ise günlük su tüketimi 10 litreyi geçmemektedir. Bu miktar modern tuvaletlerin sifonlarında bir seferde tüketilen su miktarına denktir.

Üç Asyalı’dan biri sağlıklı içme suyundan mahrumdur, iki Asyalı’dan biri ise temiz ve sağlıklı yaşam koşullarından mahrumdur.

Dünyada su zengini kıtaların başını Kuzey Amerika çekiyor. ABD ve Kanada; Güney Amerika’da ise Brezilya dünyanın su zengini ülkeleri arasında. Eski kıtanın en zenginleri ise Rusya Avusturya, Fransa, Hollanda, İzlanda ve Norveç. Rusya Asya kıtasında da liderliğini koruyor. Ardından Çin, Hindistan ve Endenozya geliyor. Afrika kıtasında ise Mısır, Kongo ve Çad su sorunu olmayan ülkeler arasında. Okyanusya’da da Avustralya ve Yeni Zelanda su problemi yok.

Ancak dünya su kaynaklarının yarıdan fazlası Kanada, Brezilya, Norveç, Rusya, ABD, Yeni Zelanda Avustralya, Kolombiya, Brezilya ve Çin olmak üzere 10 ülkenin sınırları içinde kalıyor. Dünya nüfusunun yüzde 60’ına sahip Asya kıtası su kaynaklarının yüzde 36’sına sahip. Su sıkıntısı çeken ülkeler dünya nüfusunun yüzde 20’sini oluşturuyor. Afrika’da su sıkıntısı çekenler nüfusun yüzde 48’iyken bu oran Asya’da yüzde 22 oluyor.

Su zengini ülkeler şanslarını iklim koşullarına kar, yağmur, buzullar ve suları taşıyan nehirlerine borçlular. Kısacası su da dünyada doğadan kaynaklanan bir eşitsizlikle adil olmayan bir biçimde dağılmış. Ancak su kıtlığı zengin sanayileşmiş ülkelerin politikalarıyla yaratılmış bir sorun.

Bir ülkede kişi başı su miktarı 10 bin metreküp ise o ülke su zengini kabul ediliyor. 5000 metreküp orta halli, 2000 metreküp ve altı su fakiri kabul ediliyor ancak 1000 metre küp altına düşmüşse o ülke su kıtlığı çekiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kanadalı insanların günlük su tüketimi 150-200 litredir. Çad, Nijer ve Ma li’de ise günlük su tüketimi 10 litreyi geçmemektedir. Bu miktar modern tuvaletlerin sifonlarında bir seferde tüketilen su miktarına denktir. demişsiniz de bir yanlışınız olmasın :O

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı