Genel

Plastik Pet Şişeler Yasaklandı Su Arıtma Cihazlarının Önemi Tekrar Gündemde

Türk Mühendislerinin Yaptığı araştırma Amerika’da pet şişedeki su satışını önledi

Yasaklanan Pet Şişeler

Dicle Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hamdi Temel, Ortadoğu’da sadece Türkiye’de bulunan Lc ms ıt tof cihazı ile yaptığı araştırmalarda, pet şişelerde kanserojen içeren kimyasal maddeler olduğunu ortaya çıkardı.

Prof. Dr. Temel’in araştırmalarının ardından ABD'nin California eyaletinin San Francisco şehrinde plastik pet şişe satışları yasaklandı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Temel, DÜBTAM’da geçen sadece Türkiye’de değil dünyada ses getiren bir çalışma yaptıklarını söyledi. Farklı markalı pet şişeleri toplayıp Lc ms ıt tof cihazında, pet şişelerdeki su ile ilgili bir analiz yaptıklarını kaydeden Prof. Dr. Temel, bütün pet şişelerin içinde 3 tane farklı kimyasal madde bulduklarını ifade etti. Prof. Dr. Temel, “Daha sonra biz bu pet şişeleri 8 gün kadar güneş ışığında bıraktık ve daha sonra 3 kimyasal maddenin yanında antioksidanlar ve butalat tolüen bileşiklerini de tespit ettik.

 Belli bir zaman sonra, örneğin 10 yıl sonra bu zararlı kimyasalların gerçekten vücuttaki etkilerini göreceğiz. Çünkü bu tip kimyasallar hem böbreklere zarar veriyor hem solunum sitemine, hem akciğere zarar veriyor ki belli bir zaman sonra da vücutta bunlar kansere kadar dönüşecektir. Örneğin geçen yaz, Amerika’nın San Francisco şehrinde 330 ve 500 mililitrelik pet şişelerin yasaklandığını söylediler bizim yaptığımız çalışmaların bir sonucu olarak. Biz bu yaptığımız çalışmada içindeki kimyasalların bulunması kolay bir şey değildi. Şu an Türkiye’de ve Ortadoğu’da tek olan Lc ms ıt tof cihazı ile biz bulduk ki çok az oranda da olsa biz bu kimyasalların ne olduklarını laboratuvarımızda rahatlıkla bulabiliyoruz” dedi.

"ÇOCUK VE HAMİLE KADINLARIN PET ŞİŞE KULLANMAMASINI İSTİYORUZ"

Bebeklerin ve hamile kadınların pet şişelerden su içmemesi gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Hamdi Temel, şunları söyledi:

“Şu an hala görüyoruz biz, çok güvenilir diye pet şişelerdeki su bebeklere veriliyor. Ben kesinlikle bebeklerin bu pet şişelerdeki suları içmeleri taraftarı değilim. Bebeklerin yanında hamile bayanların da bu pet şişeleri kullanmaması, özellikle 330 ve 500 mililitrelik olanı kullanmamaları gerekir. Damacana suları aldıktan sonra hemen eğer evlerinde varsa cam şişelere koyabilirler. Ben kesinlikle lokantaların ve büyük otellerde satılan 330 ve 500 mililitrelik pet şişelerin yasaklanmasını tavsiye ediyorum. Çünkü uzun zaman ve güneşle doğrudan etki altındadır. Türkiye’de bir pet şişe kirliliği var. Sokaklarda, her tarafta bir pet şişe kirliliği görülmekte. Bu pet şişelerin yeniden kazanma makineleri var. Türkiye’de de bunlar yaygınlaştırılabilirse çok uygun olur.”

Pet şişelerin kanserojen madde ürettiğini artık uzmanlarda belgeledi kansere kapılma riskini en aza indirmek için pet şişe kullanmayınız. Kalitelisu içmek için organik hammeddelerden imal edilmiş mineral seviyesi zengin su arıtma cihazı kullanmanızı önemle tavsiye ederiz.

Pet şişelerdeki kanserojen madde sebebi ile Amerika'da pet şişe kullanımı yasaklanması ile su arıtma cihazları tekrar ne kadar güvenli olduğu birkez daha güneme taşınmış oldu 15 yıldır plastik şişe ve damacanaların ne kadar zararlı olduğunu çeşitli yazılarımızda yazmıktı şimdi uzmanlar tarafından tescillenmiş ve belgelenmiş oldu.

Kaliteli en çok tavsiye edilen ve en çok satan su arıtma cihazı royal green su arıtma cihazları ile tanışmanız sizin sağlığınız açısından mühimdir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı