Genel

Su Arıtma Arıza Nedenleri ve Çözümleri

Su arıtma cihazlarında membran filtre arızaları

EV Su Arıtma cihazlarında kullanılan standart membran tw-1812 boyutlarındaki membrandır. Bu membranlar zamanla su arıtma cihazının kullanım şekline, yerine, bölgesine ve suyun kirlilik derecesine göre 6 ay ile 4 yıl arasında değişik süre zarflarında membran arıza vermektedir. Membran filtrenin bozuk olduğunu nasıl anlarız. Çeşitli membran hataları şunlardır;

1. su arıtma arıza Su arıtma cihazı her zamanki arıttığı sudan daha az su vermeye başlarsa?

Cevap: Cihazın su tankı vardır ve bunun üstünde bir adet genelde mavi renklidir 1 adet vana vardır bu vanayı kapatınız. ve tezgah üstündeki arıtmanın musluğunu açarak suyun akışına bakın su ince iplik gibi daimi kesintisiz akması gerekmektedir. Eğer kesik kesik, damla damla akıyorsa membran arızalıdır. (Not!!! Şebeke suyu basıncı çok düşük olduğunda da aynı arızayı verebilir.) Böyle bir durumda membran değişmesi gerekmektedir.

2. Su arıtma cihazı artık kireçli su veriyor?

Cevap: Su arıtma cihazları ilk kurulduğunda su da kesinlikle kireç olmaz membran arıza yaptığında su artık kireçli olmaya başlar kullandığınız çaydanlık ve vb. maddelerin içlerine bakarak anlayabilirsiniz. Su kireçli ise bozuk membran değiştirilmelidir.

3. Su arıtma arıza Membran dan çıkan suyu TDS metre ile ölçerek anlayabilirsiniz.

su arıtma arıza Cevap: Cihazın depo musluğunu kapatın ve yukarıdaki tezgah üstündeki temiz su musluğunu açınız 5 dakika bu şekilde aktıktan sonra 1 su bardağı suyu alıp TDS metre ile ölçüm yapınız TDS metre suyun PPM değerini 80 den yüksek gösteriyor ise membran ömrünün çok az kaldığını ve yakında değişmesi gerektiğini gösterir. eğer su değeri 120 ve üzeri ise hemen değiştirmeniz gerekmektedir.

4. Arıtma Cihazı suyu çok fazla veriyor?

su arıtma arıza Cevap: Bunun iki nedeni olabilir birincisi membran zarları yırtılmıştır ve membran artık görevini yapmamaktadır. ikincisi ise şatof valf arızalı ise de bunu yapabilir. Aynı şekilde membran kabı iç bölümlerde çatlama yaptı ise de aynı sonuçları doğurabilir. Bütün bu üç unsura bakarak membranın arızalı olduğunu anlayabilirsiniz.

su arıtma arıza membran filtre gpd anlama

Arıtılmış su içinde Kireç yada beyaz parçalar var

çözümü: Su arıtma cihazını ilk defa kullanan tüketiciler bu parçacıklar kireç değildir. oksijenden kaynaklanan micro kabarcıklardır. Bardağa veya sürahiye doldurduğunuz zaman bu kabarcıklar kenarlarda toplanarak zamanla yok olurlar. Bu problem değildir tam tersine oksijen kabarcıkları olduğu için faydalıdır. Zamanla bu kabarcıklar kaybolur. Bu durum her filtre değişiminde tekrar karşınıza çıkma ihtimali %90’dır. filtrelere giren hava bu duruma sebep olmaktadır. 5-10 gün sonra bu durum geçecektir.

Su Arıtma arıza Suyun tadı iyi değil acı, ekşi yada kokuyor

su arıtma arıza çözümü: yeni montaj edilmiş sistemde böyle bir problem olmaz suyun tadının acı olması membran filtre suyun Ph değerini düşürdüğü için su asidik olur yani Ph değeri 7.00 ‘nin altında ise bu tadı alırsınız zamanla bu acı tat geçmektedir. Mineral filtre yada Ph filtresi kullanarak bu problemi giderebilirsiniz.

Ro sistemde suyun kokma ihtimali yoktur. Ancak sistemde yani şebeke suyunda klor oranı çok yüksek ise2. aşamadaki karbon fazla görev yapamaz bu sebep den dolayı klorun vermiş olduğu koku zaman zaman nadirde olsa çıkabiliyor.

Buna yapacak bir şeyiniz yok 2. aşama ve 3. aşama filtrelere yeni bir karbon filtre takılmasıyla problem giderilebilir. 5. aşamadaki post karbon filtre görevini yapmazsa aynı sorunla karşılaşılabilir post karbonu değiştirin sorun gidecektir.

Su arıtma arıza Atık su hiç durmuyor

su arıtma arıza çözümü: Bunun birkaç sebebi olabilir; bunlar

a: Dört yönlü vana bozulmuş olabilir test etmek cihaz çalışırken tank vanasını kapatın ve 2-4 dakika bekleyin atık su hala kesmiyor ise dört yönlü şatof valfi değiştirin.

b: Giriş suyu basıncı çok yüksek ise atık su yine kesmeyebilir basınç ayarlayıcı kullanarak suyun basıncını ideal basınç olan 4-5 bara düşürün.

c: membran housing temiz su çıkışındaki 1/8″ çek valf arızalı olabilir yenisiyle değiştirin.

d: Depo havasını kontrol edin depo boş iken içerisinde su yokken 7 PSİ olması gerekli eksik ise deponun altındaki mavi sibob yerini açın ve hava ile tamamlayın fazla ise havasını 7 Psi değerine ayarlayın.

Tüm bunları yaptığınız halde sistem hala tank dolduğu halde hala kesmiyor ise membran housing ve membran filtre zarar görmüş olabilir membran filtreyi değiştirin.

Su tankı çok geç doluyor 2-5 saatten fazla sürede doluyor yada hiç dolmuyor

su arıtma arıza çözümü: Giriş suyu basıncınız çok düşük olduğu zaman bu arıza olabilir. büyük ihtimalle de su arıtma cihazınız pompasız bu problemi pompalı cihaz ile değiştirerek çözebilirsiniz. yada bir pompa takımı alıp cihazınıza takabilirsiniz. bunun için en yakın servise başvurun.

su arıtma arıza çözümü 2: Arıtma cihazını uuzn zamandır kullanıyorum daha önce su tankı erken doluyordu şimdi geç doluyor böyle bir durumda su basıncınızda sorun yoksa membran filtre üretim suyu düşmüş olabilir membran filtrenizi yenisiyle değiştirdiğinizde sorun düzelecektir.

Su arıtma arıza Tank dolu ama suyu musluktan alamıyorum az su akar akmaz su ince ip gibi akıyor

çözümü:

a: Su tankının havası bitmiş olabilir sibob yerine sivri bir şey ile bastırın basınçlı hava çıkmıyor ise tanka hava basın 7 Psi olarak.

b: Post karbon filtre tıkalı olabilir tank vanasına bağlı olan hortumu sökün hortumu sökünce tank vanasını açın hala su gelmiyor ise post karbonu değiştirin.

c: Set üstü musluğunuz arızalı olabilir musluk altındaki hortumu sökün su geliyor ise musluğunuzu tamir edin yada yenisiyle değiştirin.

d: Tank vanası bozuk olabilir tank vanasını kontrol edin Su tankının havasını tamamladım ama bir kaç gün sonra tankın havası boşaldı, bitti .

çözümü: Su tankının membran zarı patlamıştır. Tankı yenisiyle değiştirin.

Su arıtma arıza nedenleri ve çözümleri ilgili daha fazla sorun ve arıza için yorum bölümüne yazarak destek alabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

693 Yorum

 1. Merhaba, Su arıtma cihazlarının filtrelerinden başka periyodik olarak değiştirilmesi gereken başka parçaları var mıdır? Su tankı, hortumlar vs.

  1. Şatof valf ve atık kısıcı (flow) gibi parçaları da her membran filtre değişiminde yenilemenizde fayda vardır. Su tankı ortalama 5 yılda bir yenilenmelidir. su hortumları ise içerisinde sararma olduysa değişim yapınız tank haricindeki parçaların değişim maliyetleri çok yüksek tutmaz ortalama şu anki dolar kuruna göre 50 TL civarında tutar.

 2. Filtreleri yeni değiştirdim iki defa tankı doldurdum boşalttım ilk açtığımda mavi renkli su geliyor neden olabilir?

  1. Normal tatlandırıcı diye tabir ettiğimiz filtrelerde karbon vardır ve bu karbonun kalitesine göre renkli su ilk kullanımlarda vermektedir asitle yıkanan karbonlar daha az renkli su verir misal normal kömür bazlı yada odun bazlı olanlar uzun bir süre yaklaşık 50-100 litre su alana kadar verebilir. biraz daha su boşaltın normalleşir efendim bir iki gün su alırken (ilk su alırken) 1-2 bardak suyu boşa akıtın sonra kullanın bunun bir zararı yoktur zamanla düzelir biraz daha boşaltım yaparsanız.

 3. Bende yeni arıtma taktirdim tezgah altı ama içindeki tüplerde terleme yapıyor neden olabilir.. Teşekkürler

 4. İyi geceler. Arıtmanın 7 filtresinide değiştitdikten 2 ay sonra suyun tadı bozuldu ve çaydanlıkta kireç yapmaya başladı. Filtreleri aldığım yere sorduğumda flow,çekvalf ve 4 yollu valfin değişmesi gerektiğini söyledi. Dün bunları değiştirirken benim cihazda çekvaf olmadığını gördüm. Zaten gelen çekvalf benimkine uygun değilmiş. Yani çekvalf hariç diğer iki parçayı değiştirdim. Fakat suyun tadı halen bozuk. Sizce ne yapmam lazım. Memban bozulmuş olabilirmi

 5. Bulunduğum bölgede sular çok kireçli. 2 ayda 2 mebranı tıkandı. Sayaç girişine kireç önleyici reçine ilave ettim. Yine aynı. Çözümü varmı acaba.

  1. sayaç girişine takmış olduğunuz kireç reçine filtresi eğer otomatik yıkama (tuzlu yıkama) özelliği yoksa 3 gün içinde reçineniz işlevsiz hale gelir. reçineli sistemler günlük tuzlu su ile otomatik olarak yıkanması gerekli efendim çok kireçli sularda membranlar kısa sürede zarar görebilir bunun ömrünü uzatmak için membran ters yıkama sitemi kullanmak gerekli bunu da elektronik bir kart ile yapılıyor eğer cihazınız motorlu ise 600-700 lira gibi bir rakam tutar cihaza monte edilmesi bunların haricinde her zaman membran çok kireçli sularda zarar görecektir. https://www.rosuaritma.com/urun/ro-controller-ro-dijital-ekran/ BU KARTTAN 1 ADET VE ŞU VALFDEN 2 ADET ALDIĞINIZDA MEMBRAN FİLTRENİZ HER ZAMAN 2-3 KAT DAHA UZUN ÖMÜRLÜ OLUR. https://www.rosuaritma.com/urun/quick-solenoid-valf-1-4/ baypas yapmak içinde 2 adet t almak gerekli

 6. apartmanımızın bodrumunda merkezi arıtma sistemi bulunmaktadir periyodik olarak düzenli bakımları yapılır.ancak kısa bir süre önce gece yarısı meydana gelen su basma olayını sabah farkettik bodruma inip baktığımızda
  şebekeden gelen su borusuna bağlı hausıng filitrenin boydan çatlayıp suyun dışarıya tazyikli birşekilde fışkırdığını gördük dolayısıyle 30 cm derinliğinde her yer göl olmuştu ve hemen şebeke suyunun vanasını kapatıp sorunun giderilmesi için bakımını üstlenen servisi çağırdık bunun yanısıra itfaiyeyi çağırıp suyu çektirip temizliği yaptırdık ancak apatman giriş katında oturan apartman sakinimizin kendisine ait bodrum bölümünde bulunan malzemeleride zarar görmüşdü.bu kişi evin sigortalı olduğunu sigortadan zararının karşılanması için başvuracağını belirtti.nitekim zararırın karşılandığını,sigorta şirketinin hidrafor tesisatının patlaması sonucu diye belirtiği bu olayda,ödenen bedelin apartman yönetiminden ve kat maliklerinden ticaret kanunun 1472.maddesine göre rucu ettiğini belirten mektupla öğrendik.
  sigorta şirketinin böyle bir olayın sebebini araştırmadan yönetime danışmadan,servisten detaylı bilgi raporu almadan girişimde bulunabilirmi?
  başımız gelen bu istenmeyen olayda bize ne yapmamız gerektiği konusunda yardımcı olabilirmisiniz?

  1. sigorta şirketleri apartmanla ilgili sorunlar için apartman yönetimini kale alırlar apartman yönetimi yoksa patlayan ürün üreticisi yada satıcısı ile irtibat sağlarlar. sigorta şirketinin apartman yönetiminin den tazminat istemesi normal sizde filtreleri takan şirketi dava ederek zararınızı karşılayabilirsiniz.

 7. Merhaba arıtma cihazımdan 2 litre su alınca arıtmaya başlıyor daha sonra arıtma bittikten sonra yine aynı şekilde devam ediyor birde önceden vanadan su hızlı akıyordu şimdi biraz daha yavaş akmaya başladı bunların sebebi ne olabilir?

  1. Arıtma cihazları 2 litre su aldıktan sonra ortalama 10 ila 20 dakika arasında çalışır ve stop eder eğer bu zaman uzuyorsa membran filtre üretim suyu düşmüş olabilir şöyle bir test yapın tank vanasını kapatın ve arıtmadan akan suya bakın ince ip gibi sürekli akıyorsa sorun yok demektir ama damla damla akıyorsa yada kesik kesik membran filtrenizde sorun vardır yada membrandan önce giriş filtreleriniz sorunludur çözüm için tüm filtreleri yenileyin. Su damla damla değil de ince ip gibi akıyorsa filtreler sorunlu değil shut-off valf arızalı olabilir.

   Suyun önceden hızlı sonrasında yavaş akması ise yine membran, şebeke suyu basınç durumu ve su tankının havasıyla alakalıdır. shut-off valf kontrolü için ise su testi uygulayın yine tank vanasını kapatın ve arıtma çeşmesini açın su akmaya başlayınca arıtma çeşmesini kapatın ve 1 dakikaya kadar bekleyin arıtma duruyor atık kesilmeye başladıysa shut-off valf de sağlamdır geriye su tank kontrolü kalıyor. su tankını kontrol etmek için ise arıtmaya giren suyu kapatın ve arıtma çeşmesini açıp tankın boşalmasını bekleyin çeşmeden artık su gelmediğinde su tankını kontrol edin tankta hala su var tank ağır ise tankın havası bitmiş olabilir tanka hava basarak çözüm bulabilirsiniz.

   1. Dediklerinizi deniyicem bir sorum daha olacak arıtma çok sesli çalışmaya başladı bu neden olur daha önce sesli çalışmıyordu. Yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

 8. 5 filtreyi de değiştirdim ama tds yüksek ölçmeye başladı=130(şebeke 190-200)
  Shut-of değiştirdim ama halen 80-90
  neden 20-30 lara inmiyor tds değeri
  halbuki filtreleri değiştirmeden önce ölçmüştüm 25 idi.sadece zamandan dolayı ömrünü tamamladıklarından değiştirmiştim
  nerde hata yaptım.tüm bağlantıları doğru taktığımdan eminim
  FİLTRE sıralaması doğru
  Tank sağlam ondanda eminim
  ne yapabilirim
  Gerekli bilgiyi maildende atarsanız sevinirim
  teşekkür ederim

  1. Yeni filtreler değişim sonrasında TDS yüksek çıkması normal ortalama 20-30 litre kadar suyu boşa akıttığınızda TDS düşmesi gerekiyor. Belirtilen litre kadar suyu boşa akıtıp tekrar ölçüm yapınız.

 9. MerhabaBen 75 membran kullanıyorum.Bir arkadaşım membran ömrümün daha uzun olması için 450 flow kullanmamı tavsite etti. Sizin fikriniz nedir ? Flowun etkisi nedir ?Tşk ederim..

 10. Merhaba benim aura marka eski bir cihazım var 5 filtreyi dün değiştirdim su geliyor atık suda atıyo açarken ama motor hiç durmuyor sürekli çalısıyor acaba 2 saat takıp sonra çıkarsammı yoksa ne yapabilirim şimdiden teşekkür ederim

  1. pompalı su arıtma cihazları sürekli çalışıyor ise bazı sorunların olduğunu gösterir ara ara fişten çekip kullanmak doğru olmaz önce arıza neyden kaynaklı bunu bulmamız gerekiyor arıtma cihazının sürekli çalışması
   1- çek valf arızalı olabilir tank dolduğunda suyun geri kaçmasını önleyen membran temiz su çıkış hattında dirsek yada boru şeklinde olur genelde
   2- Shut-off valf varsa bu valf arızalı olabilir tamiri yoktur bu valfi yenisiyle değişim yapılmalı
   3- pompanın durmasını sağlayan yüksek basınç siviciniz arızalı olabilir
   4- membran filtre yeterli seviyede su üretimi sağlamıyor ise cihaz uzun süre çalışabilir test etmek için tank vanasını kapatın ve akan arıtılmış suya bakınız ince ip gibi akıyorsa normaldir ama damla damla yada kesik kesik akıyorsa membran sorunlu yada membrana yeterli su gelmiyordur.

   Son olarak şunu test edin cihaz çalışırken tank vanasını kapatın ve biraz bekleyin 30-60 saniye kadar bu bekleme durumunda pompa stop ediyor ve tekrar devreye girmiyor ise cihazda sorun yoktur ama bu beklemede cihaz stop etmiyor ise yukardaki ilk 3 maddeleri kontrol ediniz.

    1. testi aynen şu şekilde yapınız.
     önce tank vanasını kapatın sonra arıtma çeşmesini açın ve bakın su ince ip gibi akıyor mu? cevapta akıyor demişsiniz şimdi ince ip gibi akarken arıtma musluğunu kapatın ve 30-60 saniye kadar bekleyin pompa stop ediyor mu eğer pompa stop ediyorsa sorun yok demektir. şayet stop etmiyor ise çek valf yada yüksek basınç siwici arızalı olabilir. 60 saniye beklediniz pompa stop etmedi birde atık su çıkışına bakın atık su atmıyor ise yüksek basınç sicici arızalıdır. hem atık su atıyor hem de pompa durmuyor ise çekvalf arızalıdır.

     1. Yaptım stop ediyor sanırım tek sorun yüksek basınç sivici onu değiltirmeyi düşünüyorum teşekkür ederim yardımınız için

 11. Hocam Şişeye koyduğumuz arıtma suyu daha sonradan şişe dibinde yosun gibi yeşil bir renk oluşuyor Su arıtıcı cihazını yeni aldık 15-30 gün arası kullanıyoruz.Suyumuz kuyu suyudur. Bu yeşillenmenin olması normalmidir?

  1. Suyun renk değiştirmesi bakteri üremesi olduğunu gösterir uv filtresi kullanın ayrıca bekleyen suda bakteri olması da normaldir yani uv den geçen su sürahide yda şişede beklerse uzun bir süre yine yeşillenme olacaktır havadan ve çevreden suda bakteri üremesi gerçekleşir. uv filtresi kullanıp her zaman taze su içerseniz yada 2 saat içinde alınan suyu tüketmeniz gerekli 2 saatten sonraki sular bakteri üremesi yapabilir (ağzı açık kapta) birde arıtılmış suyunuzu bir halk sağlığı merkezine götürerek test ettiriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı