Genel

Su Arıtma Cihazı Fiyatlarındaki Düzensiz Farklılıklar

Su Arıtma Cihazı Fiyatlarındaki Düzensiz Farklılıklar

Sizinde gördüğünüz gibi internete ve çevrenize baktığınızda her su arıtma cihazı bir birine o kadar çok benziyor ki birbirinden ayırt etmek o kadar zorken bu fiyat farklılıkları nereden geliyordu birçok su arıtma cihazı 250 tl ye satılırken bazıları da 1500 Türk lirasına satılmaktadır.

Bu farklılık nerden kaynaklanmaktadır.  2003yıllarından bu yana Ters ozmoz sistemleri ile ilgilenen bir makale yazarı olarak edindiğim tecrübelerime dayanaraktan açıklık getirelim. 1000 Türk lirası ile 1500 Türk lirasına satılan su arıtma cihazlarını genelde %90 ihtimal ile pazarlama yöntemi network marketing dediğimiz ağ sistemi ile satılan cihazlardır. Bu sistemde üst gruptan alın ki alt gruba kadar çeşitli vasıflarda çalışan insanlar vardır.

Bu grubun soy ağacını şu şekilde çıkaralım

1)      Şirketin kendisi

2)      Genel kordinatör

3)      Bölge müdürü

4)      Ofis müdürü

5)      Demo sekreteri

6)      Tanıtım gönüllüleri

Olarak 6 gruba böldüğümüzde ve her gruptaki çalışan insanlar örneğin 150 Tl ye mal olan bir arıtma cihazına 50 Tl lik bir gelir genel kordinatöre koyalım 50 Tl lik bir gelir bölge müdürüne ekleyelim 50 Tl lik bir gelirde ofis müdürüne ekleyelim 15 Tl lik bir gelirde demo sekreterine ekledik son olarak da en son kişi satıcı yani tanıtım gönüllüsü nede en az 150 TL gelir eklediğimizde çıkan sonuç ise şöyle oluyor.

Cihaz maliyeti: 150+50+50+50+15+150=475  TL  buna şirketin kar oranınıda %50 olarak eklediğimizde 950 tl oluyor geriye kalan ise yapılan vade farklılıkları ve teknik servis giderleridir. Oldumu şimdi su arıtma cihazı satışı 1000 veya 1500 tl işte arasındaki fiyat farkı budur. Bir diğerinin kaliteli yada kalitesiz oluşundan değildir.

Şimdi 250 Tl ye satılan su arıtma cihazı kalitelimidir? Bence kalitelidir. Çünkü internet üzerinden satılan ürünlerde ek maliyetler satılan su arıtma cihazlarına eklenmez buda fiyatının oldukça altında satılır ama bizim insanımız ucuz etin yahnisi bu kadar olur derse yanılır. Taki teknik servis alana kadar 250 Tl su arıtma cihazı satın alıp da bir de üstüne yaygın servis ağı aramayınız çünkü 250 tl ye satılan su arıtma cihazından 50-100 Tl kazanan kişi size devamlı teknik servis hizmeti diğerlerine göre kaliteli bir şekilde sunamaz bunu da göz önünde bulundurmasınız.

Bir iyi yanı ise bu ters ozmoz su arıtma cihazlarının garantiye giren parçaalrının arıza yapma olasılığı %2 dir. Yani su arıtma cihazlarında sarf malzemeler (kullanımdan dolayı ömrü biten) filtre gibi maddeler garantiye girmediği gibi değişimleri de ücretli olur. Pazarlama firmaları bu fiyatları otalama bir filtre için 30-50 tl alırken ucuz satan firmalar ise aynı filtreyi 10-20 tl arasında satmaktadır.

Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık misali ne yapsanız değneğin iki tarafı da çamur.  Bana kalırsa hesabınıza ve kesinize en uygun su arıtma cihazlarını tercih ediniz. 1500 tl verip de 1 arıtma alacağınıza 250 tl verip aynı fiyata 6 adet arıtma alın ömür boyu kullanın aradaki fark budur.

Ucuz su arıtma cihazı kalitesiz anlamına gelmez pahalı su arıtma cihazı da kaliteli anlamına gelmez umarım yazım su arıtma alacak olan insanlara ve su arıtma satışı yapan insanlara faydalı olmuştur.  Başka bir makale de görüşmek üzere. Pr.Dr.GTA

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı