Genel

Suyun Bilinmeyen Görevleri Ve Sağlıklı Suyun Önemi

Yaşam kaynağı olan su tüm canlılar için vazgeçilmez bir kaynaktır. İnsan hücrelerinin dahi görevlerini yerine getirebilmesi suya bağlı olduğu için gün içerisinde belirli aralıklarla su tüketmek gerekir. Hatta az su içen insanlar ile daha fazla su tüketen insanların arasında günlük faaliyetlerinde harcadıkları enerjiden tutun hareket süresine kadar her şey farklı seyir eder.  Peki, suyun önemi gerçekten biliniyor mu?

İnsan vücudunun 3‘te 1’lik bir kısmı sudur. Bu oran bazı organlarda ve sistemlerde daha yüksek olduğunu hiç duydunuz mu? Örneğin akciğerlerin %90’lık bir kısmını su oluştururken bu oran beyinde %95’lere kadar çıkar. Bu durumda suyun ne kadar önemli bir ihtiyaç olduğunu somut bir şekilde anlayabiliriz.

Suyun İnsan Vücudundaki Bilinmeyen Görevleri

-Vücut içinde biriken toksinlerin büyük bir kısmı su ile dışarı atılır. Atma yolları arasında birinci sırayı idrar yolu alırken ikinci ve üçüncü sırada ter ve solunum yolu alır.

-Ortalama bir insan günde 2,5 – 3,0 litre su kaybı yaşar. Bu kaynı aynı gün içersinde almaz ise vücudun su dengesi bozulur ve hücreler ve tüm sistemde sıkıntılar meydana gelir.

-Hayati tüm fonksiyonlarımızın yürütülebilmesi için suyun önemi büyük olduğu gibi temel ihtiyaçtır.

-Vücuttaki suyun azaldığını ilk fark edip tepki veren organımız beyindir. İlk belirtiler dudak ve ağız kuruması olarak karşımıza çıkar. Suyun azalmasında karar mekanizmamızın ve reflekslerimizin düzgün olmamasının sebebi de budur.

-Sindirim sisteminin temel taşlarından bir tanesi sudur. Tüm yapı su üzerine inşa edilmiş bir bina gibidir. Su olmaz ise tüm sistem çöker.

-Eksik su alımı depresyon ve sinir sistemlerinde tahribata yol açar.

Su Tüketirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

PH değeri yüksek olan suları tercih edin. Suyun PH değeri 9,5 olanı en uygun sudur.

-Yemeklerden önce su içmek vücut sindirim sisteminin daha etkin çalışmasını sağlar.

-Kolay ve sağlıklı olan suları sürekli görebileceğiniz yerde ve kolay ulaşılabilir olmasına özen gösterin.

Yukarıda suyun önemi ve neden ihtiyaç duyduğumuz hakkında bilgiler verilmiştir. Öncelikli olarak sağlıklı su tüketmeliyiz bunun içinde en güvenilir marka Royal Green su arıtma cihazlarını tercih etmenizde yarar var. Çocuklarınızın ve kendi sağlığınızı düşünüyorsanız yaşam kaynağınız olan suya büyük önem verin.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı