Genel

Çeşme Suyundan Gelen Kirecin Sağlığa Zararları

Uzun bir zamandır bu konu tartışılsa da  bazı konudan uzak insanlar tarafından halen kireçli suyun içilebileceği söyleniyor fakat bunlara asla kulak asmayın. Kireçli suların içerisinde bolca mineral bulunmaktadır fakat bu minerallerin bir çoğu bizlerin sağlığına olumsuz şekilde etkiler. Bu yazımızda sizlere genel olarak merak edilen kireçli su nasıl arıtılır? Bu ve buna benzer konulardan bahsedeceğiz.

Kireçli Su Nasıl Arıtılır?

kireçli su nasıl arıtılır sorusundan önce kireçli su nasıl fark edilir onu inceleyelim. Eğer çeşmenizden çok sık bulanık su çıkıyorsa veya çaydanlığa koyduğunuz su, çay, kahve sürekli olarak dibinde tortu bırakıyorsa bu su kireçli sudur ve kesinlikle kullanılmamalıdır. Kaynattığınız zaman su su da oluşan bu yüksek mineral durumu sağlığı olumsuz derecede etkilemektedir. Suyunuzda olan kireç oranı pH değeriyle orantılıdır. Ne kadar sert olduğunu veya ne kadar yumuşak olduğunu pH değerini ölçerek bulabilirsiniz.

Yumuşak olan bir su genellikle 15 pH'ın altında olur. Fakat sert olan bir su 35 pH üstünde olur. İçilebilir en iyi PH değeri ise 9,5 pH değeridir. Peki, suyun içerisinde bulunan bu kireç bizlere ne kadar zarar veriyor? Fazla kireç tortusu bulunan bir suyun içilmesinin bazı sakıncaları bulunmaktadır. Eğer suyunuz aşırı şekilde sert ise sabun veya deterjanların temizleme özelliği en aza iner. Kireç tortuları genellikle sıcak sularda, kanalizasyonlarda veya kazanlarda görülmektedir. Örnek olarak; ''Bir termosifon serpantini ele alacak olursak ve üzerinde 3 mm kalınlığında bir kireç tortusu bulunursa bu durumda %18'lik enerji kaybı yaşarsınız. Bu durum haricinde cihazlarınızın veya aletlerinizin kullanım süresini de fazlasıyla düşürür.

Kireç tortuları en çok sıcak su borularının içerisinde birikir ve bakteri oluşumunu arttırır. Bakteriler sıcak su borusunun içerisinde hızlı bir şekilde ürer ve bizlere bulaştığı zaman aşırı şekilde sağlığımıza zarar verir. Sert su sadece iç organlarımıza değil. Aynı zamanda cildimize de fazlasıyla zarar verir. Cildimizin sertleşmesine neden olur ve kabuk kabuk soyulmasına sebep verir. Bunlardan sonra kireçli su yerine arıtılmış su kullanmaya karar verdik değil mi? Daha doğrusu hemen kendinize yeni bir arıtma su cihazı almanız gerekiyor. kireçli su nasıl arıtılır sorusunun cevabı ise Royal green ürünlerindedir diyebiliriz.

Royal green ürünleri arasında en çok kullanılan 8 filtre mekanizmasına sahip olan su arıtma cihazı kireç ve benzeri maddeleri en iyi ve sağlıklı şekle suyunuzdan arındırabilir. Bu ürünü kullanmak için sadece biizmle irtibata geçmeniz yeterlidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı