Genel

Çevre Kirlenmesinin Nedenleri Ve Kirlilik Çeşitleri

Teknoloji hızlı bir şekilde gelişiyor fakat teknolojinin ve diğer sorunların getirmiş olduğu bazı hatalar ve değişik sonuçlarda meydana geliyor. Teknolojiyle beraber paralel bir şekilde gelişen aynı zamanda sürekli olarak artan çevre kirliliği sağlığımızı günümüzde çok fazla tehdit ediyor. Özellikle temiz su kanyakları korunabilmesi amaçlı gereken önlemler alınmadığı için yok olma tehlikesi içindeler.

Motorlu Taşıtların Etkisi

Buna en iyi örnek olarak motorlu taşıtlar gösterilebilir. Zira taşıt kullanımı ve alımı arttıkça çevrenin kirlenmesi de bir o kadar fazlalaşıyor. Teknoloji konusunda bilim insanları her ne kadar bir şeyleri geliştirip bu taşıtların çevreyi daha az kirlettiğini savunsalar da taşıt artışı olduğu için sürekli olarak çevre daha fazla kirleniyor. Bunun yanında nüfusun artışı, diğer teknolojik gelişmelerde paralel olarak çevrenin kirlenmesine neden oluyor.

Fabrika Atıkları

Birçok firma şuanda üretmiş olduğu icatların veya diğer kimyasal ilaçların atıklarını kullanılmayan bir nehre, göle döküyor. Buda fazlasıyla canlıların hayatını etkiliyor ve ölümlere neden oluyor. Evimizde kullandığımız deterjanlar, fabrikaların atıkları, zirai ilaçlar ve diğer tüm her şey kanalizasyon borusu yardımıyla sulara döküldüğü için su canlıların dengesini bozup ölümlerin artmasına neden oluyor.

Su canlılarının haricinde bizlerinde yani insanlarında sağlığı olumsuz olarak etkilenmiş oluyor. Sizin kullanmış olduğunuz deterjanların içerisinde aşırı şekilde fosfor bulunduğu için su canlılarından olan yosun ve bazı balıkların aşırı şekilde büyümesine neden oluyor. Bunun sonucunda temiz su kanyakları bozulur ve bunlar göllerde yaşayan balıkların ölümüne neden olur. Sularda biriken yabancı maddeler insanda böbrek yetmezliği, boğazda yanma veya mide kanaması gibi bir hastalıkların tek sebebidir denilebilir. Ayrıca suya karışan kurşun, böbreklere, beyine, karaciğere ve mideye aşırı şekilde zarar veren bir maddedir.

Amonyak hastalığı da aynı şekilde yukarıdakiler gibi ölümcül hastalıklara neden olmakta ve bizlerin hayatını riske atmaktadır. Örneğin; Bağırsak sisteminin dengesinin bozulması, bulantıların oluşması, kusmaların meydana gelmesi gibi.

Özellikle içme sularımıza büyük zarar veren bu atıklardan korunmanın tek yolu temiz ve sağlıklı su tüketmektir. Ekonomik bir şekilde sağlıklı su tüketmenin tek yolu da su arıtma cihazı kullanmaktır diyebiliriz. Royal green ürünleri kullanarak temiz su kaynakları üzerindeki bu kirliliği sıfıra indirebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı