Genel

Doğayı Kirleten Etmenler Ve Çözüm

Dünya üzerinde sürekli yeni teknolojiler ortaya çıktığı gibi bir yandan da paralel olarak bu değişimlerden kaynaklı bazı şeyler olumsuz olarak etkileniyor. Yani hayatımızın daha kolay olduğunu düşünürken diğer bazı jeolojik sorunlar ve kirlilikler daha derin yararlar bırakıyor. Örneğin; “Hava kirliliği, su kirliliği, toprak kirliliği, gürültü kirliliği ve görüntü kirliliği gibi.”sınıflandırılan zararlar nedeniyle insan hayatı ve diğer canlıların hayatı oldukça zarar görmektedir. Yukarıda belirtilen sorunların çoğu ortaya biyolojik etkiler doğurup çevreye ve doğaya zarar veriyor. Ayrıca birçok canlı bu sorunlar nedeniyle hayatını kaybediyor. Bize zarar veren çevre kirliliği çeşitleri hakkında bazı örnekleri aşağıda bulabilirsiniz.

Gürültü Kirliliği

Doğanın doğal sesinden hariç insanların bazı makineleri veya sistemleri çalıştırabilmeleri için çıkarttıkları ve insan kulağına zarar veren seslerin tümü gürültü kirliliği olarak geçer. Bu kirlilikten kurtulmak için duyarlı insanların daha az ses çıkaran makineler üretebilmeleri ve doğanın doğal sesini bozmaları oldukça önemlidir.

Hava Kirliliği

Doğanın dengesi haricinde havaya karışan gaz, duman, koku gibi etmenlerin tümü havaya zarar verir. Havada biriken bu yabancı ve zararlı maddeler doğaya yağmur şeklinde geri döndüğü gibi ayrıca tüm toprağa ve doğal su kaynaklarına zarar verir. Bu durum çevre kirliliği çeşitleri arasında en önemli olan etmenlerdendir diyebiliriz. Hatta ekosistemi bozup bu sorunlar iklimsel olarak bazı değişikliklere bile neden olabilir. Toprakların verimi de aynı oranda etkilenerek düşer.

Su Kirliği

Kanalizasyon sisteminden geçen sular, fabrikalardan çıkan atık sıvılar, motorlu çalışan araçlar ve bunun gibi birçok etmenden kayaklı olarak doğada bulunan su kaynakları ve denizler kirlenir. Bunun sonucu olarak da insanların sağlıklı ve temiz içme suyu bulabilmeleri oldukça zor bir hal alır.

Yaşam kaynağı olan su kirliliği sağlık yönünden oldukça kötü etkiler doğuracağı için öncelikle olarak kullandığımız suların temiz ve sağlıklı olması gerekir. Bunu sağlayabilmek için en ekonomik ve etkili yok su arıtma cihazı almak ve kullanmaktır. Royal green su arıtma cihazları insan sağlığı için en uygun suyu en kısa zamanda size sağlar. Şebeke suyundan gelen tüm bu çevre kirliliği çeşitleri, suya geçse dahi arıtılarak en doğal suyu tüketirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı