Genel

Bitkilerde Suyun Kılcal Hareketi

Suyun Kılcal Hareketi Ne Demek?

Suya karşı ekstra çekim kuvveti gösteren ince bir yapı üzerinden suyun yükselme eğilimine verilen addır. Bitkilerde taşınma eylemi bu şekilde yapılmaktadır ve kılcal hareket büyük önem taşımaktadır. Bitkilerin sahip olduğu ksilem yapı, insan gözü ile görülmesi mümkün olmayan çok ince borulardan meydana gelmiştir. Ksilem çeperler suyu güçlü bir şekilde kendine çekiyor ve su moleküllerinin ilgili alanda toplanması ile birlikte kılcal hareketlenme başlıyor. Bu ince borular üzerinden bitkinin ihtiyacı olan birçok şey kısa sürede taşınabiliyor. Suyun bitkilerde taşınması bu şekilde gerçekleşiyor ve çok yavaş bir şekilde ilerliyor.

Suyun Taşınmada Stomaların Rolü

Epidermis hücrelerinin yapısal olarak farklılaşması ile oluşan stomalar, bitkiler için büyük önem taşıyor. Suyun bitkilerde taşınması konusunda belli bir role sahiptir ve bunun yanı sıra terleme ile birlikte gaz alış verişi de bu hücreler aracılığı ile gerçekleşir. Bu hücrelerin en önemli özelliklerinden bir tanesi de belli miktarda kloroplast taşıyor olmasıdır.

Kılcal Hareketin Önemi

Bitkilerin hayatta kalabilmesi için olmazsa olmazlardan biridir. Suyun bitkilerde taşınması ve gövdeye ulaşması için kılcal hareket büyük öneme sahip ve her bitki bunu gerçekleştiriyor. Farklı maddelerin taşınmasında da yine bu ince boru sistemi görev alıyor ve aslında bitkinin hayatta kalabilmesi için çok önemli bir görev üstleniyor.

Su, bitkiler için olduğu gibi bu dünyada yaşamını sürdüren her canlı için büyük bir öneme sahiptir. Tükettiğimiz sular ne yazık ki çok da sağlıklı değil ve her geçen gün bu detay biraz daha önem taşıyor. Zarar verdiğimiz yaşam alanları ve doğal çevre, suyu de büyük ölçüde etkiliyor ve daha sağlıksız suları bizimle buluşturuyor. Bunun için su arıtma cihazlarını kullanabilir ve en azından daha temiz ve daha sağlıklı sular tüketebiliriz. Royal Green de bizim gibi düşünüyor ve su arıtma cihazları ile birlikte sunduğu üst düzey teknoloji sayesinde şebeke sularının olumsuz etkilerini bizden uzak tutmaya gayret ediyor. Sizle de tercihlerinizi bu markanın ürünlerinden yana yapabilir ve fayda sağlayabilirsiniz. Ürünlerin arasında 6 veya 8 filtreli su arıtma cihazları oldukça verimli ve sağlıklı su üretimi için tercih edilebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı