Genel

Suyun İçindeki Adezyon Ve Kohezyon Kuvveti

Adezyon

Su içerisindeki iki farklı maddenin bir arada tutulmak adına sağladıkları çekim kuvvetine verilen addır. Su molekülleri genellikle dağınık halde bulunur ancak adezyon kuvveti ile birlikte moleküllerin bir araya gelmesi de mümkündür ve aslında su arıtma cihazlarının genel mantığı da budur ve daha güçlü, daha sıkı molekül yapısı oluşturarak suyu daha sağlıklı hale getirdikleri de doğrudur. Adezyona verilebilecek çok sayıda örnek var ancak en anlaşılır olanı yağmur damlalarının cama yapışması ve denizden çıkan bir insanın kısa süreli de olsa ıslak kalması olayıdır. Su kuvveti oldukça güçlü bir etki yaratıyor ve moleküller arası çekim ile birlikte bunu da net bir şekilde görebiliyoruz.

Kohezyon

Adezyonun zıttını düşünebiliriz… Aynı yapıya sahip ya da aynı cins moleküllerin çekim kuvvetine verilen addır. Gazlarda bu çekim kuvveti inanılmaz düşüktür ve zaten yapısal olarak da bakıldığında bunu fark etmek çok zor olmayacaktır. Katı ve sıvılarda ise bu çekim kuvveti daha güçlüdür ve su kuvveti de buna verilebilecek örneklerden bir tanesidir. Maddelerin bir arada kalabilmesi için kohezyon kuvvetinin düzenli olarak uygulanması gerekiyor ve sıvı maddelerde bunu daha güçlü hale getirmek adına birtakım cihazlardan yardım alınıyor ve bu sayede daha sağlıklı ürünler elde edilebiliyor.

Çekim gücünün yüksek olması ile birlikte maddeler bir arada bulunmayı başarıyor ancak az önce de söylediğimiz gibi gazlarda bu durum biraz daha farklı! Katı ve sıvı maddeler daha güçlü bir çekim kuvvetine sahip ve su kuvveti kendi içinde bu örnekleri barındırmaya devam ediyor. Sıvıların daha sağlıklı bir şekilde tüketilebilmesi için bu çekim gücünü arttırmak gerekiyor, peki bunu nasıl yapabiliriz?

Royal Green Su Arıtma Cihazlarının Önemi

Arıtma cihazları yalnızca temiz su hazırlamakla kalmıyor. Bunun yanı sıra içimi daha hoş ve daha lezzetli gerçek suları sizinle buluşturuyor. Royal Green de sunduğu su arıtma cihazları ile birlikte bunu başarmış durumda. Sizler de su arıtma cihazları ile birlikte içimi daha özel olan suları kendiniz hazırlayabilir ve vücutlarınızın istediği suya ulaşabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı