Genel

Topraklarımız Neden Kirleniyor?

Toprak insanlık var olduğundan beri iç içe olduğumuz en önemli doğal kaynaktır. Gerek bitki kaynaklarının beslenmesi ve bu sayede gerekli gıda maddelerinin üretilmesi için en az su ve hava kadar önemli bir madde olması, gerek insanın yaşam alanının büyük bir kısmını oluşturması, barınma ihtiyaçlarımız için gerekli binaların üzerine oturduğu yapıyı oluşturması gibi bir çok nedenle insan hayatının birçok alanında çok büyük bir yere sahiptir. İnsanlarla bu kadar iç içe olması ise toprağın kirlenme sürecini hızlandırmaktadır.

Doğal döngüsü sırasında kayaların parçalanması ile oluşan, birçok canlının yaşam döngüsüne ev sahipliği yapan topraklar içerisindeki canlıların salgıladığı maddeler sayesinde ve doğal süreci esnasında kendini temizleme özelliğine sahip olsa da kullanılan çeşitli kimyasalların, plastik ve metal atıkların da içerisine karışması nedeni ile hızla kirlenmektedir. 

Toprak kirlenmesinin en önemli nedenleri arasında tarım ilaçlarının bilinçsiz bir şekilde kullanılması ile kimyasalların toprağa karışması, radyoaktif atıklara yönelik gerekli önlemlerin alınmaması,  çöpler için gerekli arıtma sistemlerinin kurulmaması ve çöplerin atılması için özel alanlar oluşturulmaması ve geri dönüşüme gereken önemin verilmemesi yer almaktadır.

Sanayi Atıklarının Toprağa Etkisi

Sanayileşmenin giderek hızlandığı ve büyük bir iş alanına sahip olduğu günümüzde fabrikaların kurulacakları yerlerin seçimine gereken önemin gösterilmemesi, atık arıtımı sistemlerinin kurulmaması, atıkların denizlere, doğal su kaynaklarına ve toprağa karıştırılması da ciddi bir toprak ve su kirliliği tehdidi oluşturmaktadır.

Doğaya karışan kimyasal ve radyoaktif atıkların toprak üzerinde verim azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Atık maddelerle kirlenmiş toprakta yetişen bitkilerde zehirli maddeler birikir ve bu bitkiler ile beslenen hayvanların vücudunda zararlı düzeylere ulaşarak hayvan sağlığı üzerinde de olumsuz etki oluşturur, hatta toprak kirliliğinin önüne geçilmemesi durumunda bazı türlerin tükenmesi söz konusu olabilir. Toprağa karışan kimyasal atıklar bunun yanı sıra doğal su kaynaklarına karışarak su kirliliğine neden olur ve insan sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturur.

Doğal su kaynaklarına karışan atık maddelerin arıtılmasına gereken önemin verilmemesi durumunda şebeke sularına karışacak zararlı kimyasalların yol açtığı su kirliliği insan sağlığı için büyük bir risk oluşturacak ve mide, bağırsak, böbrek hastalıklarına ve kansere zemin hazırlayacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı