Genel

Adıyamanda Petrol İçme Suyuna Karıştı

Adıyaman'da şehir içme suyuna ham petrol karıştı. Vatandaşların içme suyunda petrol kokusu hissetmesi olası bir sağlık facianın yaşanmasına engel oldu.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Adıyaman Bölge Müdürlüğü'nün Türmüz Yolu üzerinde bulunan 'Adıyaman-1' lokasyonunun altında bulunan madbit alanından geçen Kırgöz İçme Suyu ishale hattına ham petrol sızdı.

TPAO tarafından açılan atık tahliye çukurunun hemen içinde bulunan boru hattı spiralle kesildi. Kim yada kimler tarafından kesildiği belli olmayan boru hattına, ham petrol başta olmak üzere çeşitli toprak ve yağ atıkları karıştı. Kırgöz ishale hattından gelen içme suyundan içen vatandaşlar içtikleri suyun petrol kokması ve suyun renginin farklı olduğunu fark edince konuyu yetkililere bildirdiler.

İshale hattında incelemede bulunan belediye yetkilileri TPAO'ya ait 'Adıyaman-1' lokasyonunun altında bulunan madbit alanında boru hattının kesildiği ve buradan ham petrol sızıntısı olduğunu fark etti. Bunun üzerine TPAO, Sağlık Müdürlüğü ve polise bilgi verildi. Belediye ekipleri hemen suyu keserek, petrollü suyu depodan tahliye etmeye başladı.

Belediye hoparlöründen konuyla ilgili anonslar yapılarak vatandaşlardan suyu içmemeleri ve borulardaki suların bitmesi için musluklarını açık bırakmaları istendi. Polis ve diğer yetkililer olay yerinden inceleme başlatırken, sağlık müdürlüğü yetkilileri sudan örnekler aldı. Büyük bir sağlık faciasına neden olabilecek olan bu olayın ardındarn yetkililer seferber oldu.

Vali Ramazan Sodan, maalesef çok üzücü bir hadisenin gerçekleştiğini ve içme suyu boru hattının spiral ile düz olarak kesildiğini kaydederek, "Şehir içme suyuna petrol karışmış. İkinci çevre yolunun üst mahalleleri bu olaydan etkilendi. Polisimiz konuyu araştırıyor. Kaza mı yoksa kasıtlı mı yapıldığı araştırılıyor. Belediye gerekli duyuruları yaparak bu suyun kullanılmaması için anons yaptı. Temiz su dağıtımı yapıldı. Karışım tamamen giderilerek temiz içme suyu verilecektir. Bu husus adli yönden de araştırılmaktadır" dedi.

Belediye Başkanı Necip Büyüksalan ise, herhangi bir sorun çıkmadan bu meselenin en çabuk şekilde halledileceğini ifade ederek, "Belediye meclisin toplantısındayken Su İşleri Müdürlüğünden Kırkgöz su hattına petrol karıştığı bilgisi geldi. Petrol mahallesinde bulunan TPAO'ya ait olan ham petrol toplama sahasının bulunduğu mevkiinde ki olay yerine gittim.

TPAO tarafından kepçe ile kazılan çukura ham petrol bırakılmış. Hemen aynı yerden içme suyu ishale hattı gidiyor. Boru hattının spirallerle kesildiğini gördük. Durumu Valimiz ve Emniyet Müdürümüze aktardım. Belediye olarak suyu kestik. Bin tonluk su deposu boşaltıldı. Boruların temizleme çalışmaları başlatıldı. Özellikle 2. Çevre Yolunun üzerindeki, Cumhuriyet, Malazgirt, Yenimahalle, Karapınar, Fatih, Kayalık ve Petrol mahalleleri ile Narlıkuyu'ya giden bu hattımızla ilgili hoparlöründen ilan ettik.

İkinci bir anonsa kadar muslukların açık bırakılmasını istedik. Uygun olan itfaiye araçları ve su tankerleri ile su verilmeye başlandı" diye konuştu. TPAO Bölge Müdürü Murat Demir ise belirtilen alandaki kuyunun üretim kuyusu olmadığını belirterek, "Boruya bir miktar lokasyondan taşan su, toprak ve bir miktar petrol sızmış. Konuyla ilgili belediye ve emniyet çalışmayı yürütmektedir. Bizde bu hattın tamiratı konusunda gerekli çalışmaları yapacağız. Bu kuyu şuanda üretim yapmıyor. Burası petrol üretiminde ortaya çıkan tuzlu suyu yer altına basmak için kullandığımız enjeksiyon kuyusudur. Petrol üretiminde kullanmıyoruz. Yerin binlerce metre altına su gönderen kuyudur. Çalışmalar esnasında az bir miktar yağ ve petrol sızması olmuştur. Bir litre petrol binlerce litre suya koku vermektedir" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı