Genel

Dünyada İçilebilir Su Oranı Sadece %1

Türkiye Temiz Su Kaynakları

Su insan vücudunun yarısından fazlasını oluşturan ve insan sağlığı için oldukça önemli temel besin maddelerinden birisidir. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için günde en az 2-2,5 litre su tüketilmesi gerektiği uzun yıllardır uzmanlar tarafından sık sık tekrarlanan ve doğruluğu artık herkes tarafından kabul edilmiş bir bilgidir. Vücuttan terleme, buharlaşma, solunum ve gıdaların sindirilmesi gibi sebeplerle kayba uğrayan suyun yerine koyulması için alınması gereken miktar kadar suyun hangi kaynaklardan elde edildiği, temiz olup olmaması, içerisinde yeterli minerallerin bulunup bulunmaması da son derece büyük bir öneme sahiptir.

Suyun içerisinde yeterli mineral bulunması vücuttaki su ve mineral dengesinin sürdürülmesi, organ fonksiyonlarının sağlıklı ve düzenli bir şekilde yerine getirilmesi, osteoporoz ya da böbrek yetmezliği gibi gibi çeşitli hastalıklarının önüne geçilmesi için su arıtma cihazı büyük bir önem taşır. Ayrıca içilen suyun temiz kaynaklardan elde edilmesi sudaki mikroorganizmaların sebep olabileceği sindirim sistemi hastalıkları gibi çeşitli hastalıkların önüne geçilmesi açısından büyük bir önem taşımaktadır.

İçilebilir Su Oranı Sadece %1

Dünya yüzeyine baktığımızda su kaynaklarının ancak %1'lik kısmı içilebilir temiz su olarak nitelendirilecek özelliklere sahiptir. ''Bu içilebilir temiz su kaynakları nelerdir?'' sorusu gelebilir aklınıza. Dünyada içilebilir temiz su kaynaklarının büyük bölümünü yer altı su kaynakları oluşturmaktadır. Bunun yanında buzullar yer yüzündeki tatlı su kaynağının büyük bir çoğunluğunu oluşturmasına rağmen kullanılabilir nitelikte değildir. Tatlı su göllerinden ve akarsulardan elde edilen sularla, yapılan barajlarla, yer altı sularından arıtma ile elde edilen sular içme suyu kaynaklarını oluşturmaktadır. Ancak tüketilebilir temiz su kaynakları dünyanın her yerine eşit olarak dağılmış durumda değildir. Bu nedenle su arıtma cihazı kullanılmalıdır.

Afrika'nın büyük bir kısmında içilebilir temiz su kaynakları konusunda yeterli temin sağlanamamaktadır. Bunun yanında buzullar temiz su kaynaklarının büyük çoğunluğunu oluşturmasına rağmen kullanımı mümkün değildir. Amerika ve Avrupa temiz su kaynakları konusunda şanslı kesimi oluşturmaktadır.

Türkiye'de temiz içme suyunun büyük bir kısmı akarsulardan elde edilse de yeraltı su kaynaklarından da içilebilir su temin edilmektedir. Temiz su için oldukça fazla kaynağa sahip ülkemizde barajlar da bir diğer önemli kaynağı oluşturur. Ancak bu suların evimize gelene kadar maruz olduğu etkilerden kurtulmanın tek ve en basit yolu su arıtma cihazları kullanmak olup bu cihazların en çok tavsiye edilen su arıtma cihazı ise royal green dir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı