Genel

Kemik Erimesine Alkali Su Tedavisi

Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen Osteoporoz hastalığı kemik metabolizmasındaki bazı bozukluklardan dolayı kemikte bulunan protein ögrüsünün azalmasıyla iskelette görülen ve kemiklerin kolayca kırılabilmesine sebep olan hastalıktır. Kemikler vücudun kalsiyum bankasıdır. Vücutta kalsiyum azalması olduğunda kemiklerdeki kalsiyum kana karışır ve kemiklerde kalsiyum erimesi oluşur. Bundan dolayı kemikler kolayca kırılabilen ve gevşek bir hal alır. Uzmanlara göre ise bu hastalığın en etkili tedavi yollarından birisi ise alkali su kullanımıdır.

Kalsiyum Takviyeleri Tedavi İçin Yeterli Midir?

Kemik erimesi görülen kişinin kalsiyum takviyesi alması kemik erimesini engellemede veya tedavi etmede tam olarak etkili değildir. Kanda asitleşme görüldüğünde takviye kalsiyum kemiklere gitmesi gerekirken vücut içerisinde üretilen asidik metabolik maddelerle birleşir ve şişer. Ayrıca bu maddelerin faydasından çok zararı da olabilir. Şöyle ki eklemlerde iltihaba ya da böbreklerde taş oluşmasına neden olabilir. Buna benzer durumlarda uzun süreli ve düzenli bir şekilde su arıtma sistemleri ile elde edilmiş alkali su içmek ise kemik erimesi hastalığı ve böbrek taşı gibi asidik atıkların vücuttan atılmasında etkili olur.

Alkali Su İle Tedavi Nasıl Olmalıdır?

Sabah uyanır uyanmaz gözlerinizi açtığınızda ilk işiniz yataktan kalkıp hemen yaklaşık 1,5 litre (5-6 su bardağı) alkali suyu için. Bazı kaynaklarda bu tedavi yöntemi eski bir Hint terapisi olan "Usha Paana Chikitsa" olarak adlandırılır. Tedavinin yönteminin ikinci önemli adımı ise 1,5 litre alkali su içtikten sonraki bir saat içerisinde hiç bir şey yemeyin ve içmeyin. Tedavinin etkili olması için alkollü içecekler, sigara gibi sağlığa son derece zararlı maddelerin kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. Alkali su temini için ise su arıtma sistemleri kullanabilirsiniz. Su arıtma sistemleri, kireçli ve kirlenmiş suları alkali özelliğe getirecek şekilde arıtma işlemi yapabilir. Sabah uyandığınızda içmeniz gereken 1,5 litre alkali suyu tek seferde içmeniz zor olabilir. Bu yüzden ilk önce 3-4 bardak içip, biraz dinlendikten sonra devamını kısa aralıklarla içebilirsiniz. Alkali suyu içtikten sonraki bir kaç saat içerisinde 2-3 defa idrara çıkma ihtiyacınız olabilir ancak kısa bir süre sonra normal hale gelecektir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı