Genel

Bebeklerin İçmesi Gereken Sağlıklı Su Nasıl Olmalıdır

3- Bebeklerin İçmesi Gereken Sağlıklı Su Nasıl Olmalıdır (su arıtma sistemleri)

Su, tüm canlılar için yaşam kaynağıdır. Bazı insanlar için bebeklere ilk 6 ay su verilip verilmemesi konusu şüpheli gözüküyor. Bu yazımızda bazı uzman doktorların bu konu hakkındaki görüş ve tavsiyelerini aktaracağız.

Bekekler İçin İlk 6 Ay Su

Doktor Ahmet Özen bu konu hakkında şöyle diyor: "Yapılan bilimsel araştırmalar anne sütünün sıcak hava ve kuru iklim koşullarında dahi yeteri kadar suya sahip olduğunu ve bebeğin su ihtiyacını böylelikle karşıladığını ispat etmiştir. İnsan doğduğundan itibaren ilk 4-6 aylık döneminde su ihtiyacını anne sütünden karşılar. Dolayısıyla dışarıdan su takviyesine ihtiyaç yoktur. Bu nedenle bebekler için ilk 4-6 ay anne sütü yeterli olacaktır."

6 Aylıktan Büyük Bebeklerin Su İhtiyacı

Doktor Özen, 6 aydan daha büyük olan bebekler için ise şöyle söylüyor: "En temel besinlerden birisi de sıvıdır. Büyüme, solunum sistemi, deri, idrar ve gaita yoluyla gerçekleşen kayıpları karşılamak için ve vücut ısısının düzenlenmesi için yeterli miktarda su temini gereklidir. Çocukların ve bebeklerin günlük sıvı ihtiyacı vücut yüzeylerine göre hesaplanır. Bu hesaplama metrekare yüzey alanı başına 1500 ml olacak şekildedir. Örnek olarak yeni doğmuş olan bir bebeğin günlük sıvı ihtiyacı yaklaşık 375 ml'dir. 1 yaşına gelmiş bir çocuğun günlük sıvıya duyduğu ihtiyaç ise yaklaşık 750 ml'dir."

Bahsedildiği gibi çocuklarımızın ve bebeklerimizin suya olan ihtiyacına titizlikle önem vermeliyiz. Günlük su miktarı önemli olduğu gibi suyun kalitesi ve temizliği de son derece önemlidir. Su arıtma sistemleri kullanarak musluk ve diğer kirlenmiş suları arıtıp ailemiz için daha sağlıklı hale getirebiliriz. Royal Green su arıtma sistemleri bu konuda en çok tercih edilen firmalardan birisidir.

Bebekler Mikroplara Karşı Daha Zayıftır

Bebekler için kaynatılmış ve ılıtılmış su verilmesinin en temel nedenlerinden birisi bebeklerin yetişkinlere göre mikroplara karşı daha zayıf olmasıdır. Fakat kaynatma yönteminden daha etkili bir arıtma yöntemi var ki o da su arıtma sistemleri kullanmaktır. Royal Green gibi üreticilerin doğal filtreli ürünlerini tercih ederek kirli ve mikroplu suları arıtıp daha sağlıklı hale getirebilirsiniz. Böylece doğal mineralli ve daha güvenilir bir su içmiş olursunuz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı