Genel

Çeşmeden Akan Suyun İçinde Bulunan Kireç Oldukça Tehlikelidir

Çeşmelerden akan sular sağlık için son derece tehlikelidir. Bu başlıkta bu tehlikenin detaylarını ve çözüm yollarını okuyabilirsiniz. Kireçli ve musluk suları sağlık için tehlikeli olan su türünden ve asidiktir. Vücudumuz ise tam tersi alkali bir yapıdadır. Bundan dolayı vücudumuza ciddi zararlar verebilmekte ve yağ yakımını zorlaştırdığı için obeziteliğe kadar varan hastalıklara yol açmaktadır.

Suların Sertliği

Sudaki kireç oranı pH değerine bağlıdır. pH değerinin bir derecesi, 1 litre suda 10.3 mg kalsiyum karbonata karşılık gelmektedir. Kısaca sertliğe göre sınıflandırma yapmak gerekirse şöyle bir maddeleme yapabiliriz;

  • Yumuşak su aralığı: 15 derece pH ve altındakiler
  • Orta derece sert sular: 15 ile 35 derece arası pH
  • Çok sert olan sular: 35 derece pH ve üstündekiler

Kireç Tortusunun Zararları

Musluk sularını doğrudan kullanan su tüketici bu sulardaki kirecin farkına kolaylıkla varabilmesi için suyu kullandığı kazanlarına, beyaz eşyalarına ve çaydanlıklarına bakabilir. Bu tür eşyalarında biriken kireci rahatlıkla görebilirsiniz. Bundan kurtulmanın en etkili yollarından birisi ise Royal Green gibi tercih edilen ve onay belgeli üreticilerdne su cihazı temin etmektir. Böylelikle kireçten arıtılmış su kullanma imkanınız olacaktır.

Kirecin Genel Zararları

Kireçli suyun bir çok zararı vardır bunlar sınıf sınıf ayrılabilir. Kireçli su kullanılan yerde kireç katmanları halinde birikir ve kullanıldığı yerde bir çok mikrop üreten ortama zemin hazırlar. Böylelikle zaman içerisinde mikroplar hızla yayılır ve büyür. Psikolojik olarak zararlarına gelecek olursak; kireçli su tüketen insanlar gün içerisinde çok stresli ve sinirli olabilir. Bu asidik su tükettiğinden kaynaklanmaktadır. Çözüm olarak ise su cihazı kullanarak arıtılmış temiz su içmek en çok tercih edilenidir. Son olarak kısaca fiziksel zararlarından bahsetmek gerekirse kireçli vücutta damar tıkanıklıklarına, damar sertliklerine, böbrek ve karaciğerde taş oluşmasına neden olarak çok ciddi hastalıklara sebep olur. Bu kireçli su içmenin zararlarıdır. Bunun dışında kireçli su ile banyo yapmak bile vücudumuza zarar vermektedir. Sudaki kireç gözenekleri tıkar, derimizin rahat nefes alışını engeller, saçların sert görünmesine ve dökülmesine sebep olur. Bu yüzden kesinlikle Royal Green gibi tercih edilen kalite onay belgeli su cihazı markalarını tercih ederek bir arıtma sistemine sahip olmak gerekir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı