Genel

Barajlarda Bulunan Su Arıtma Sistemleri Yeterli Değil

Barajlar, bizim için en önemli su kaynaklarındandır. Yaşamımızda kullandığımız suların bir kısmı da barajlardan temin edilmektedir. Peki hayatımızın bir çok alanında kullandığımız bu sular acaba yeterince arıtılıyor mu? Bu yazımızda barajlardaki arıtma sisteminden kısaca bahsedeceğiz;

Havalandırma Aşaması

Kaynaktan gelen su arıtılmak üzere ilk olarak bu aşamadan geçiyor. Bu aşamada belirli havalandırma işlemlerine tabi tutulan su zehirli bazı atıklardan olabildiğince temizlenerek ozonlama aşamasına gönderiliyor.

Ozonlama Aşaması

Havalandırma aşamasından gelen sular için bu aşamada ozonlama işlemi uygulanarak tat ve koku düzenlemesi sağlanıyor. Bunun yanında da su içerisindeki mikroorganizmalar da bu aşamada giderilmeye çalışılıyor.

Hızlı Karıştırma Aşaması

Bu aşamada homojen bir karışım kazanılır ve suyun asıl yapısına kavuşması için bazı işlemler uygulanır.

Yavaş Karıştırma Aşaması

Hızlı karıştırmadan sonra bazı maddelerin birbiriyle kavuşabilmesi için suya yavaş karıştırma işlemi uygulanır.

Çöktürme Aşaması

Flok halinde bulunan maddeler bu aşamada sudan ayrılır.

Filtrasyon Aşaması

Çöktürme aşamasında tam başarı sağlanamazsa bu aşamada benzer işlemler gerçekleştirilerek flok maddeler sudan arındırılıyor. Bu aşamada gerçekleştirilen filtrasyon işlemleri su arıtma filtresi kadar etkili değildir.

Temiz Su Haznesi

Filtrasyona işlemlerinden sonra içime hazır bir hale gelmesi için su bu temiz su haznesinde biriktirilir. Son olarak çamur gibi katı atıklardan arındırılarak dağıtılmak üzere depolara yollanır.

İşte kısaca barajlardaki su arıtma işlemi bu aşamalardan geçmektedir. Bir çok kirlenmeye uğrayan sular için bu aşamalar son derece yetersizdir. Bu sebeple sağlıklı bir şekilde su tüketmek için evlerimizde su arıtma cihazı kullanmamız gerekmektedir. Organik su arıtma filtresi ile dikkat çeken Royal Green arıtma cihazları en çok tercih edilen ürünlerdendir. Türkiye'de ilk olarak kullanımı Royal Green tarafından yapılan ve uluslararası bir çok onay belgesi olan organik su arıtma filtresi ile arıtılmış, berrak ve pH değeri yüksek kullanımı mümkün hale geliyor. Su arıtma cihazları suları arıttığınız gibi aynı zamanda suya organik mineraller kazandırarak pH değerini vücudun alkali yapısına uygun hale getirip alkali su tüketme imkanınıa sahip olabilirsiniz. Böylelikle kendinizin ve ailenizin sağlığı için daha güvenilir bir seçim yapmış olursunuz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı