Genel

Böbrek Hastalarının Sağlıklı Suya Olan İhtiyacı

Özellikle sıcak havalarda olmak üzere böbrek hastalarının su tüketimine ve beslenmesine oldukça dikkat etmesi gerekir. Böbrekler vücudumuzun en önemli organlarından bir nevi vücudumuz için filtredir. Böbreklerimiz vücudumuzda biriken farklı türdeki zararlı atıkları temizler. Bununla birlikte hormonal ve bağışıklık sistemi ile ilgili bazı görevleri vardır. Eğer böbrekler yeterince çalışamazsa kişide mide bulantısı, kusma, uyuklama, halsizlik, nefes darlığı gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Ayrıca böbreklerin yeterli çalışamaması durumunda vücutta su ve yemek tuzu birikir. Bundan dolayı da tansiyon yükselir, akciğerlerde su toplanır ve nefes darlığı hatta kalp hastalıklarına yol açabilir. Bu yazımızda su kalitesini etkileyen su cihazı ve böbreklerin bu suyla olan ilişkisinden bahsedeceğiz.

Tuz Kullanımı Azaltılmalı

Böbreklerimiz bir günde yaklaşık 200 litre kanı temizler. Bu yüzden böbreklerin yeterince çalışmaması çok tehlikeli bir durumdur. Çok tuz kullanımı böbreklerin daha çok çalışmasına dolayısıyla yorulmasına neden olur. Bu yüzden özellikle böbrek hastaları olmak üzere herkes tuz kullanımını olabildiğince azaltmalıdır. Oysa son yıllarda Türkiye'de olduğu gibi bir çok farklı ülkede günlük tuz alımı ortalama 18 grama ulaşmış durumdadır. Bu tuz kullanımının büyük bir kısmı ekmek, peynir, salça, hazır yiyecekler gibi gıdalardan kaynaklanmaktadır.

Böbrek Hastalarının Su Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Böbrek hastalarının ve normal kişilerin de böbrek sağlığını koruması için dikkat etmesi gerek bir diğer nokta da su kullanımıdır. Böbreklerimizi en çok ilgilendiren bir diğer mesele de su tüketimidir. Su tüketiminde dikkat etmemiz gereken noktalardan birisi suyu kullanma sıklığımız, bir diğeri ise kullandığımız suyun kalitesidir. Bir bireyin su kullanımı vücut ağırlığı ve terleme oranına bağlıdır. Normal kiloda yetişkin bir kadın günlük yaklaşık 2 litre, erkekler ise yaklaşık 2,5 litre su içmelidir. Böbrek hastaları bu duruma daha çok dikkat etmelidir. İkinci nokta olan suyun kalitesi de sağlığımız için oldukça önemlidir. İçtiğimiz su mutfak suyu gibi tam olarak arıtılamamış kirli bir suysa bir su cihazı ile bu kirliliği arıtıp sağlıklı su temin edebiliriz. Ayrıca uygun fiyata kaliteli bir su cihazı kullanmanız hem sağlığınız açısından hem de ekonomik açıdan oldukça faydalı olacaktır. Royal green firması bu sektörde en çok tercih edilen ve uygun fiyata sahip olan üreticilerden birisidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı