Genel

İnsan Vücudunun Günlük Su İhtiyacı

İnsan Vücudunun Günlük Su İhtiyacı

İnsanın ihtiyaç duyduğu en önemli besinlerden biri sudur. Ancak vücudumuzdan türlü yollarla su atılır ; idrar, dışkılama, terleme ve nefes alıp verme vs. Özellikle sıcaklığın yüksek olduğu zamanlarda bu su kaybı oldukça artmaktadır. Sıcaklık ile nem ve efor da birleşince su kaybı tehlikeli seviyelere gelebilir. Kaybedilen suyu telafi etmek ve vücudumuzun normal işleyişine geri dönmesini sağlamak için her gün belli bir miktarda su tüketmemiz gereklidir. En etkili ve temiz su tüketme yolu da su arıtma cihazı almak olacaktır.

Su İhtiyacı İnsandan İnsana Değişir

Günlük ihtiyacımız olan su miktarı harcadığımız efora ve vücudumuzdaki su miktarına göre değişiklik gösterir. Bunun dışında yaş ve cinsiyete bağlı olarak da su ihtiyacımız değişebilmektedir. Yeni doğan bebeklerin vücudunda bulunan su miktarı ortalama %80 iken yaş ilerledikçe bu miktar %55’e kadar düşebilmektedir.  Ancak vücudumuzdaki su miktarı azalsa da yaşlandıkça su ihtiyacımız artar.

Yetişkinlerin günlük harcadığı her kaloriye karşın 1,20 mililitre suya ihtiyacı vardır. Örnek vermek gerekirse 1 günde 1000 kalori harcayan bir bireyin içmesi gereken su miktarı 1-1,5 litre civarındadır. Bebeklerin ve çocukların gereksinimi ise harcadığı kaloriye göre daha fazladır. Onlar harcadıkları her kalori için 1,5 mililitre su içmelidir.

Hamilelikte Suyun Önemi Artıyor

Yüksek miktarda su alınması gereken durumlardan biri vardır. Bu durumlardan biri ise hamileliktir. Hamileler bu dönemlerinde tüketmesi gereken su miktarına en az 1 litre daha eklemelidir. Çünkü alınan su hem annenin su ihtiyacını hem de bebeğin su ihtiyacını karşılamalıdır. Bunun dışında hamilelikte yüksek miktarda alınan su kan hacminin artmasını da sağlar.

Su İhtiyacımızı Nasıl Karşılamalıyız?

Su ihtiyacımızı karşılamanın en kolay yolu içme suyu içmektir. Ancak dışarıdan hazır olarak satın aldığımız sularda yüksek miktarda katkı maddesi bulunmaktadır. Hatta bazı kalitesiz içme sularında koruyucu maddeler kullanılarak sağlığımızı tehdit eden durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu maddelerden kurtulmak için su arıtma cihazı kullanabiliriz. Su arıtma cihazı suyun içindeki gereksiz ve zararlı maddeleri tamamen süzerek güvenli bir şekilde su ihtiyacınızı karşılamanızı sağlar. Türkiye’de kaliteli ve güvenilir su arıtma cihazı arıyorsanız Royal Green markasını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı