Genel

Sağlıklı Ve Temiz Suyun İnsan Sağlığına Faydaları

Sağlıklı Ve Temiz Suyun İnsan Sağlığına Faydaları

Besin kaynaklarının olmazsa olmazlarının en başında su gelir. Normal koşullarda bir insanın günlük hayatta ortalama en az 8 bardak su içmesi gerektiği doktorların çoğu tarafından tasdiklenmiş bir gerçektir. Normal bir insan günlük ortalama olarak 2000 kalori harcar.  Bunu kıstas alarak, kaybedilen kalorilerin tekrar kazanabilmesi için birkaç basit işlem yapıldığında normal şartlar altında 8 bardak su içilmesi gerekir. Eğer ki, herhangi bir sporla veya egzersizle meşgul olunuyorsa, içilmesi gereken su miktarı da artacaktır. Unutmadan; belirtilmesi gereken hususlardan bir tanesi de bol miktarda su içen bir insanda kolon kanserine yakalanma riskinin %45 azalıyor olmasıdır.

Olmazsa olmaz dediğimiz suyun faydaları saymakla bitmez gibi duruyor.  Vücut ısısının ayarlanması, cilt güzelliği, zararlı maddelerin atılımı, vücudun ihtiyaç duyduğu belli başlı temel maddelerin çözülmesine yardımcı olması vb. birçok reaksiyonda baş rolü su çeker. Onlarca derde deva olan, hayatımızın her yerinde büyük önem arz eden suyun temiz ve güvenilir yerlerden temin edilebilmesi de su içmek kadar önem taşır. Keza; tarım çalışmaları sonucu sekteye uğrayan sular, kimyasal yapılarında barındırdıkları bazı temel minerallerden yoksun kalırlar. Yarardan öte zarar verici hale gelirler. Bu yüzden, içme suyu tercihlerimizde daha dikkatli ve seçici olmamız sağlığımız adına önemli bir adım anlamına gelir. 

Tezgâh altı arıtma sistemleri

Günümüzde, temiz ve sağlıklı su denildiğinde akıllara ilk olarak su arıtma cihazları gelir.  Piyasada ne kadar çok seçenek olsa da çoğu cihazlar, suyun yapısında bulunan ve insan vücudu için gerekli olan mineralleri de sudan arıtarak sağlıksız olmasa da besin değeri çok düşük sular meydana getirir. Bundan dolayı, arıtma cihazı alırken dikkatli olmamız; hakkında bilgisi olan kimselere danışmamız yararımıza olacaktır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan arıtma türü, tezgâh altı arıtma olarak tanımlanan arıtma cihazlarıdır. Hem estetik açıdan, hem de kalite bakımından tercih edilen tezgah altı arıtma cihazları çoğu insan için, tercihlerinin ilk sırasında yer almaktadır. Siz de içtiğiniz suyun sağlıklı olmasını ve bütçesel bakımdan sizi zorlamamasını yeğliyorsanız tezgâh altı arıtma sistemleri hakkında birkaç araştırma yaparak doğru bir seçim yapma yolunda kararlı adımlar atabilirsiniz. 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı