Genel

Su Arıtma Filtreleri Nasıl Çalışır?

Su Arıtma Filtreleri Nasıl Çalışır?

Su arıtma, günlük hayata kullandığımız suların içinde bulunan kirlerin, mikropların, bakterilerin, kum ve çakıl parçası gibi maddelerin ayrışmasını ve temizlenmesini sağlamak anlamına gelir. Su arıtma işlemi, bunun  için özel olarak üretilen cihazlar ile gerçekleştirilir. Bu cihazlarda buluna filtreleme sistemleri sayesinde suyun arıtılması belirli aşamalardan geçirilerek sağlanır. Genellikle su arıtma cihazlarında 5 aşamalı filtre sistemi kullanılır. Bu filtrelerden ve çalışma şekillerden aşağıdaki şekilde bahsetmek mümkündür;

Filtreler ve özellikleri;

Ters ozmos yöntemiyle suyun arıtılmasını sağlayan su arıtma cihazlarının çalışma şekilleri şöyledir;

 1. Aşama Kaba Tortu Filtresi; Bu filtre suda bulunan kaba maddelerin yani kum, çakıl, küçük taş parçaları gibi maddelerin ayrışmasını ve diğer filtrelerin korunmasını sağlayan aşamadır.

2. Aşama aktif Karbon Filtresi; Bu filtre, arıtılan suyun renk, tat ve kokusunu dengeleme görevini üstlenir.

3. Aşama Karbon Blok Filtresi; Bu filtrenin de görevi suyun rengini, kokusunu ve tadını düzenlemektir. Kaliteli bir içme suyunda olmaması gereken kimyasal maddelerin ve klorun ayrışmasını sağlar.

4. Aşama Membran Filtre; Bu filtre yarı geçirgen zardan oluşmaktadır. Suyun içinde bulunan kireç, bakteri, partikül ve ağır metaller gibi maddelerin ayrışmasını sağlar. Saf su üretimini gerçekleştiren filtredir.

5. Aşama Post Karbon Filtre; membran filtreden çıkan saf su genellikle hamdır. Bu suyun tadı, insanlar tarafından beğenilmez. Son aşama olan post karbon filtre ise suyun tadını içilebilecek duruma getirme görevini üstlenir. Bu filtre suda bakteri üremesini engelleyen filtredir. Bu filtreden çıkan suyun tadı, doğal kaynağından gelmiş hissi uyandırır.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, su arıtma işlemi sırasında membran filtreden çıkan saf suyun içindeki bazı yararlı minerallerin de ayrışıyor olmasıdır. Bu minerallerin tekrar suya eklenmesi halinde, sağlıklı ve doğal su tüketmiş olursunuz. Bu nedenle su arıtma cihazı tercih ederken mineral filtre, alkalin filtre ve detox filtre gibi teknolojilerin olmasına dikkat etmelisiniz. Bu özelliklerin hepsini bir arada bulabileceğiniz en kaliteli cihaz ise Royal Green su arıtma cihazlarıdır. Yukarıda sayılan tüm filtrelere ek olarak, gelişmiş teknolojiler ile üretilmiştir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı