Genel

Suyun Daha Yumuşak Ve Tadının İyi Olabilmesi İçin Ne Aşamalardan Geçmesi Gerekir?

Suyun Daha Yumuşak Ve Tadının İyi Olabilmesi İçin Ne Aşamalardan Geçmesi Gerekir?

Kullandığımız sular, ne yazık ki saf ve temiz değildir. Belediyelerin özel arıtma tesislerinde arıtılan çeşme suları, yeteri kadar arıtılamaz. Suyun içinde olan bakteriler, kum, çakıl gibi maddeler ve kimyasallar bulunur. Bunların her gün vücuda alınması ise büyük zararların doğmasına neden olabilir. Bu nedenle ev ve iş yerlerinde kullandığımız suların mutlaka arıtılmış olması gerekir. Arıtma su, bu işlem için özel olarak üretilmiş olan cihazlar ile gerçekleştirilir. Bu cihazlara su arıtma sistemleri adı verilir. Genellikle tezgah altı olan ve yer kaplamayan bu cihazlar ile, günlük kullanım yaptığınız miktarda saf su üretmek, hazır su almaktan çok daha masrafsız ve kolaydır. Peki bir suyun saf olduğunu nasıl anlarsınız?

Saf su nasıl elde edilir;

Saf suyu elde edebilmek için kullandığınız cihazlar, 5 aşamalı özel filtreleme sistemi bulunur. Bu sistemler, sırası ile suyun belirli aşamalardan geçirilerek arıtılmasını sağlar. Bu filtrelerin ilk aşamasında, suyun içinde bulunan kum, çakıl taş gibi ağır maddeler ayrışır. Bu görevi yerine getiren filtreye kaba tortu filtresi adı verilir.

Suyu  arıtılma işleminde ikinci aşama aktif karbon filtresi aşamasıdır ve bu aşama suyun içinde bulunan klor ve diğer kimyasal maddeler ayrıştırılır.

3. aşama olan karbon blok filtresinde ise suyun olması gereken koku, renk ve tat dengesi sağlanır.

4. aşamada membran filtre devreye girer. Bu filtreden geçen su en saf halini alır. Bakteriler, kimyasal maddeleri kireç, kum gibi maddelerden ayrışmış olan arıtma su, ham haldedir. Bu suyu içmek biraz zordur çünkü ham suyun tadı genellikle güzel gelmez.

Bu noktada 5. Aşama olan post karbon filtre devreye girer ve ham olan suyun tadını yumuşatır. Bu sayede su içilebilir hale gelir. Suyun yumuşaması bu filtre ile sağlanır.

Suyun saf olduğunuz elbette anlamak zordur ancak bir kez arıtma su içtiğinizde, bir daha çeşme suyu içemeyeceğiniz bir gerçektir. Ayrıca bebeklerinizin ve hastalarınızın sağlığı için de mutlaka arıtma su kullanmanız tavsiye edilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı