Genel

Kuyu Suyu Arıtma Yöntemleri Ve Nasıl Arıtılır?

İnsanların evlerinin önünde bulunan ve genellikle bahçe sulama işlerinde ve endüstriyel amaçlı kullanılan bu suların arıtılıp içme suyu olarak da kullanılabildiğiniz biliyor muydunuz? Bu tür suların içine bulunan mineral ve biyolojik çeşitlilik o bölgenin bulunduğu yere bağlıdır. Ayrıca kuyu açılması öncesi yapılan jeolojik kazılarda da suyun içinde bulunması muhtemel maddeler görülebilir. Bu görülen maddelere göre kuyu suyu arıtma sistemleri ve mekanik düzenleri değiştirilir. Bu nedenle bu tür bir niyetiniz varsa kesinlikle ruhsatlı olarak kuyularınızı açtırın. Aksi halde oldukça büyük sıkıntılar çekebilmeniz muhtemeldir.

Yer Yüzüne Düşen Sular Nasıl Kirlenir?

Doğal Kirlenme

Yağış alan bölgelerde oldukça fazla alanda kuyu bulabilirsiniz. Ancak bu kuyuların bulunduğu ortamlarda kireç taşı adı verilen taşlar oldukça fazla ise suyunuz kalsiyum ve magnezyum bakımından oldukça zengin olur. Ancak bu suların sertlikleri de bir hayli fazladır. Bu nedenle bu tür yerlere özel kuyu suyu arıtma kurulur. Su arıtılırken uygun ph değerine getirildiği gibi setlik değeri de içilebilir bir hale getirilir. Bu tür alanların genel özelliklerinden ve suyun kararkterini belirlemedeki en önemli etken suyun tamamen alt katmanlara ulaşabilmesidir. Aşağıda bulunan suya ulaşan yağmur suları toprakta bulunan mineralleri ve çeşitli maddeleri suya geçirir.

Yapay Kirlenme

İnsanların etkisi ile oluşan atıkların özellikle yer altı sularına ulaşması suyu kirletir. Bu tip kirlenmeye de yapay yani insan etkisi ile kirlenme adı verilir. Bu tür kirlenmeleri en çok etkileyen etmenler arasında sanayi atıkları, tarım arazilerinde yapılan ilaçlamalar ve bunların yanında çeşitli sebepler ile yapılan ilaç atma işlemleri denilebilir.

Yer altında bulunan tatlı yani doğal kaynak sularının dışarıda bulunan sulara göre en büyük avantajı direkt olarak kirlenme yaşamamasıdır. Bu nedenle bu tür yerlerde kullanılan kuyu suyu arıtma sistemleri daha kolay bir şekilde aktive edilir. Kaliteli ve daha uygun su içmek isterseniz bu tür suları tercih etmeniz ve bunun üstüne arıtmanız sizin yararınıza olacaktır.

Royal green ürünleri ile her türlü arıtma işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun yanında teknik ekibimizden istediğiniz bilgiyi de kolaylıkla alabileceğinizi söyleyebiliriz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Kuyu suyundaki binde ucluk ve daha fazla olan suyun tuzluluk oronini dusurecek bir filitre bulmaya calisiyorum kuyudaki dalgici sikistirmadan tarimda kullanabilcem tatli suyu nasil olusturum aliyeti beslik bir dalgicta bana ne olur

    1. Basit bir şekilde sudaki tuzu yok edemezsiniz. Tuzlu suyu arıtma için buharlaştırma yada ters ozmoz su arıtma sistemi kullanabilirsiniz bu sistemlerde ucuz bir sistem değildir efendim. saatlik kullanacağınız suyun tonajına göre fiyatı belirlenir. ortalama saatte 1 ton su için yaklaşık başlangıç maliyeti 15-20 bin TL’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı