Genel

Hangi Mineraller Neye İyi Gelir?

Hangi Mineraller Neye İyi Gelir?

Vücut fonksiyonlarının düzenli çalışabilmesi için yeterli oranda su alması gerekir. Bu nedenle günde en az 2 litre su tüketilmesi önemlidir. Ancak elbette tek başına su içmek vücudunuzun dengesini korumak için yeterli değildir. Su ile birlikte vücudun ihtiyaç duyduğu mineral desteğinin de sağlanması iç organların ve bağışıklık sisteminin düzenlenmesini aynı zamanda vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Vücuttaki zararlı maddelerin atılmasında da büyük öneme sahip olan su aynı zamanda vücuttaki minerallerin de atılmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle su kalitesi son derece önemlidir. Suyun ph dengesinin korunması ve mineral desteğinin sağlanması atılan yararlı maddelerin de geri alınmasını sağlar.

Vücut için gerekli olan mineraller kalsiyum, potasyum, sodyum, çinko, magnezyum, fosfor, demir, bakır, iyot, kükürt ve klor gibi minerallerdir. Hem yediğiniz yiyeceklerden hem de içtiğiniz sudan eksilen değerleri toplamanız ve vücudunuzun doğru şekilde çalışmasını sağlamanız gerekir. Çünkü her bir mineralin farklı bir görevi ve her bir organ ya da hücre için farklı bir işlevi bulunmaktadır. Örneğin kalsiyum kemik ve kas sistemi için en gerekli mineraldir. Özellikle gelişme çağında olan çocukların sağlam bir iskelet yapısına sahip olması için yeterli oranda kalsiyum alması gerekir. Bunun gibi magnezyum da iskelet ve kas dokusu gelişimi için gereklidir.

Magnezyum ve kandaki şekeri enerji çevirmeyi sağlayan, sindirim sistemini düzenleyen mineraldir. Yeterli oranda magnezyum alınmaması halinde kas dokusunun da zarar gördüğü bilinmektedir. Vücut için gerekli olan potasyum da vücuttaki su dengesini koruyan mineraldir. Özellikle beyin için gerekli oksijenin sağlanması için yeterli oranda potasyum bulunması gerekir. Çinko proteinlerin enerjiye dönüştürülmesini sağlayan mineraldir. Vücudun kendini hızlı iyileştirmesi, bağışıklık sisteminin düzelmesi için gereklidir. Vücut için gerekli olan iyot da tiroid bezlerinin düzgün çalışmasını sağlar. Kilo almak ya da fazla kilolardan kurtulmak gerektiğinde iyot dengesinin sağlanması şarttır. Sodyum ise sinir ve kas dokusunun doğru şekilde çalışması ve kan basıncının dengelenmesi için gereklidir. Ancak fazla sodyum bulunması halinde kan basıncı artabilir. Yeterli oranda su tüketimi ve dengeli beslenme ile vücudunuz için gerekli mineral desteğini de sağlayabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı