Genel

İçtiğiniz Suyun İçinde Neler Var

İçtiğiniz Suyun İçinde Neler Var

Sular farklı kaynaklardan gelebileceğinden içindekiler ancak test edilerek anlaşılabilir. Genellikle suyun içeriğinde toprak içinde bulunan klorür, alüminyum, demir, nitrat, potasyum, magnezyum, klor, florür gibi elementler bulunmaktadır. Ancak bunların hepsi olduğu gibi vücuda alınmayacağından arıtma sistemlerinden geçirilerek hem kullanılmalı hem de içilmelidir.

Farklı yörelerde insanlar ağız tatları alıştıkları için başka bir memlekette su içtiklerinde yine aynı tadı almak isterler. Bu vücudun alışık olduğu tadı istemesidir.  Karadeniz’deki akan sular ile doğudaki dağlardan inen sular hiçbir zaman aynı değildir. Deniz kenarında sular içilmeye pek uygun değildir. Buralarda daha çok arıtma cihazları kullanılmaktadır. Deniz suyu ile karışabilen içme sularının temizlemek için evlerde herkesin arıtma sistemleri vardır.

Ph sudaki asit ve yumuşaklık dengesini kurmaktadır. Suyun akışında içinde bu değer yüksek olursa asit özelliği nedeni ile zehirli metalleri çözerek içine çekme olasılığı vardır. Bu değerin varlığı endüstriyel kirlenmeler nedeni ile değişebilir. Suda renk değişimi olması demir, mangan, nikel, krom metallerinin olduğunu gösterir. Bulanıklığın başka bir nedeni de kil ya da toprak karışımı atıklar olabilir.

Bazı maddeler bekletilen su içinde dibe çökebileceği gibi bazıları su içinde asılı olarak kalarak fark edilmez. İçinde bakteri ve kükürt olan sularda ise koku oranı değişik ve içilmeye uygun olmayacak kadar kötüdür. Suyun sert olması içindeki minerallerin çok olması nedeni ile olacaktır. Bu da suyunuzu yutarken boğasınızda farklı bir tadın kalmasına olanak sağlar. Nitrat yeni doğan bebekler için tehlikeli olan bir maddedir. Kandaki hemoglobini alarak oksijen alımını kısıtlayabilecek olan bu madde su içinde bulunmaktadır.

Suyun içeriğinde bulunan maddeler korkutucu olduğundan üreticiler insan sağlığına duyarlı olacak arıtma cihazlarını üretmiştir. Arıtma cihazları teknoloji imkânları ile her ayrıştırmada farklı bir elementi eritebildiğinden suyunuzda bu farklılığı göreceksiniz. Ağızda hoş bir tat bırakması gereken sularda yine de tuz, şeker gibi tatlandırıcılarda hissedilmemelidir. Özellikle çocukları etkileyecek olan bu durum kişileri arıtma cihazı kullanımına daha çok itmektedir. Bu yüzden su arıtma cihazları özel üretim olarak üretilmelidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı