Genel

Suyu Tasarruflu Kullanmanın Yolları

Suyu Tasarruflu Kullanmanın Yolları

Yaşamsal faaliyetlerin ana kaynağı olan suyun önemini hemen hemen herkes bilir. Dünyanın dörtte üçü sudan oluşsa da içilebilir su kaynakları tüm bu yüksek oranların sadece yüzde ikisini oluşturmaktadır. Olası bir su kıtlığında tüm dünyanın derinden etkileneceği göz önünde bulundurulduğunda sistem arıtma ile sağlıklı hale getirilen suların idareli kullanılması da önemlidir. Suyu tasarruflu kullanmanın yolları hakkında bilgi sahibi olacağınız bu yazımında bazı püf noktalardan bahsedeceğiz.

SAĞLIKLI SULARI İDARELİ KULLANMAK SİZİN ELİNİZDE

Gerek temizlik işlemlerinde gerekse vücut için tüketimde kullanılan su hayatın her alanında var olan yokluğu kabul edilemez parçalardan biridir. Kentsel yaşamda zaman zaman teknik aksaklıklardan kaynaklı su kesintileri yaşanmakta ve kısa süreli su kesintilerinde dahi toplumsal yaşam olumsuz etkilenmektedir. Bireylerin kişisel ihtiyaçlarında, genel ve özel temizlik işlemlerinde, yemeklerde, içme suyu olarak ve daha birçok alanda kullanılan suyu idareli kullanmakta önemlidir. Temiz su ihtiyacını karşıladığınız sistem arıtma ile elde edilen sağlıklı suları idareli kullanmak için dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar var. Su içmek için çeşmeyi açtığınızda bardağı ya da sürahiyi doldurduktan sonra suyu boşa akıtmamaya özen göstermelisiniz.

İÇİLEBİLİR SU KAYNAKLARINI KORUYUN

El yıkama, tıraş, yüz yıkama gibi işlemlerde de musluğu boşa akıtmamak uzun vadede ciddi su tasarrufu sağlayacaktır. Tasarruf işlemlerinin kısa sürede etkisiz görünmesi gibi uzun vadede büyük kazançlar elde ederek hem küresel anlamda bir sosyal görevi yerine getirmiş olup, ekonomik olarak kullandığınız suyun maliyetini düşürebilirsiniz. Hem bütçenize hem de dünya mirasına katkıda bulunacağınız tasarruf yöntemleri damlayan musluklarınızı onararak ya da atık suyu bir kapta toplayarak da çeşitlendirilebilir. Özellikle temiz su ihtiyacını karşılayan sistem arıtma sularınızı idareli kullanarak hem arıtma cihazınızın ömrünü uzatabilir hem de dünyada az bulunan içilebilir su kaynaklarını koruyabilirsiniz.

Her 2 saniyede bir kez damlama yapan standart bir musluğun aylık ekstra su maliyeti yaklaşık 600 kilogram suya eşittir. Yarım tondan fazla su israfının tek musluktan gerçekleştiği düşünüldüğünde suyu tasarruflu kullanmanın yolları önem kazanmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı