Genel

Su Yumuşatma Nedir ?

Su Yumuşatma Nedir ?

Öncelikle su yumuşatma ile su arıtma arasındaki farklara ve bu fark doğrultusunda su yumuşatmanın önemine değinelim.

Yumuşatma sistemleri suyun üretim hatlarında ve kullanım alanında oluşturduğu olumsuz taraflarını ortadan kaldırmak için uygulanan kimyasal arıtıma işlemidir. Su arıtma ise sadece insanın damak tadına ve sağlıklı su içimine yönelik bir işlemdir. Bu nedenle musluk suyundaki değişimi anında fark edebiliriz ama üretim şebekesinde kullandığımız su yumuşatma sistemlerindeki çalışmayı ancak kalitesiz ürünler ortaya çıktığı zaman ve makine sistemleri sıkıntı çıkardığı zaman görebiliriz. Bundan dolayı seçimi yaparken bu konuya özellikle dikkat etmek zorundayız.

Neden bu işleme ihtiyaç duyulur?

Su ile çalışan bir üretim sisteminiz varsa eğer kireç oluşumunu önleyerek makinelerinizin kullanım ömrünü uzatmak için kullanılabilir. Özellikle yurt dışından gelen bu sistemlere, istenilen değerlerde su verilmediği takdirde üreten firma tarafından garanti içersinden çıkarılması söz konusu olmaktadır.  Bu sebeplerden dolayı ithal edilen makinelerin kullanım belgelerindeki su değerlerini göz önüne almak gerekir. Su yumuşatma sistemini alman önce çözüm aradığınız su arıtma üreticilerine bu konuda gerekli bilgileri verirseniz daha doğru ve amacına yönelik iş yapmış olursunuz.

Diğer taraftan gıda, kozmetik, kimya, hastaneler, tekstil vb. gibi birçok geniş alanda bu çalışmalara mutlak suretle ihtiyaç duyulmaktadır.

Kuyu suyu arıtımında ise gerek yumuşatma sistemine gerekse su arıtma sistemine ihtiyaç duyulur. İçme ve kullanma suyunun aynı anda işlem gördüğü ve biz arıtma şirketleri tarafından en çok dikkat edilmesi gereken konu olarak görülmektedir. Çünkü kuyu suları tamamıyla kapalı bir kutu olarak düşünülmeli ve elden geldiği kadar arıtım işlemlerinden önce ve sonra, ilgili tüm mühendislik birimlerinden yardım alınarak gerekli çalışmaların yapılması gerekmektedir. Bu konuda gereken yardımı alabileceğiniz kaliteli ve yetkili üreticileri seçmeye özen göstermelisiniz.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR:

Kum, karbon, reçine tankları ve kimyasallardan oluşan paket yumuşatma üniteleri, ultraviyole arıtım sistemleri, fiziksel ve biyolojik arıtma sistemleri gibi üniteler, sizinlerin sudaki dilediğiniz değişimi sağlayacak özelliklere sahiptirler. Sistemlerin avantajları amacına uygun olduğu takdirde kuşkusuz faydalıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı