Genel

Su Arıtma Cihazlarında Filtreleme Sistemi Nasıl Çalışır

Su Arıtma Cihazlarında Filtreleme Sistemi Nasıl Çalışır

Arıtma cihazları profil olarak aynı işlevi yapmak zorundadır. Farklı filtrelerden geçerek suyu arıtıp bardağınıza aldığınız sular içtiğinizde yumuşak ve dilde hissedilecek bir norma sahip olmalıdır. Şebeke suları bu suyunuzun tadına bakarak daha sert ve bazen de içinde görülen kabarcıkları ile doludur. Özellikle yaz aylarında biriken tortuları görmek sudaki değişikliği fark etmek siz istemeseniz de gözünüz çarpacaktır. Buradaki tortuların suya karışmasını engelleyen sedement filtre 5 mikron büyüklüğündedir. Uzaklardan birikerek akıp gelen kum, çakıl, taş, inşaat pislikleri ya da yer altından gelen tortuları süzerek sudan ayrışmasını sağlamaktadır. Bu ilk sırada olması gereken filtre çeşididir. Bundan sonraki evre granül aktif karbon filtre olmalıdır. Buradaki süzülen büyük katı parçalar karbon filtreye yönlendirilerek ezilmiş ve toz haline gelmiş olan parçacıkların ayıklanması için ilk filtreden ikinci filtreye geçirilmektedir.

Karbon filtre kalan tortuların dışında su içinde yer alan gazların, organik ancak suya zararı olan maddelerin, koku verici maddelerin, klorun yok olması için gereklidir. Filtrelemede üçüncü sırayı alması gereken membran filtre kendi varlığını hissettirecek olan yumuşak lezzeti vermektedir. Ters ozmoz teknoloji kullanılan bu filtrelemede su kimyasallardan ve mikroplardan arıtılmaktadır. Suyun içindeki en ufak mikrop olasılığı bu filtreleme ile yakalanarak yok edilmektedir.

Su arıtma cihazları içindeki bitiş noktası tankların tertemiz su ile dolması olacaktır. Eğer büyük kapasiteli tankların içinde sular bekleyecek özellikte bir cihazınız varsa bu tankların içindeki arınmış su hava ile teması olmayan bir konumda olmalıdır. Son aşamada suyun akış zamanına bağlı olarak bekleyen karbon filtrelerdir. Tanklarda bekleyen suyun ya da direk açtığınızda kullanmanız için uygun olacak suyun arınarak gelip musluk ağzında biriken bakterilerden arınması ve suya gerekli oksijeni vermesi için gereklidir.

Genel olarak su arıtma cihazları içinde olması gereken filtreleme aşamaları aynı olmalıdır. Suyun içinde belirli yapıya sahip olacak maddeler bulunmaktadır. Gelişmiş teknolojiler ile kapasiteleri yükseltilen filtreler sıra ile işlem yaparak kendilerine verilen görevleri yapmaktadır. Alacağınız cihazların özelliklerini iyice öğrenerek almanız suyunuzu içerken güven verecektir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı