Genel

Suyun Özellikleri

Hepimizin çok iyi bildiği SU. Havada, karada, denizde; dağda, taşta, canlıda, cansız da. Kısaca yerküremiz ve atmosferimizde bol bulunan SU. Yerkürenin 2/3’ünü kaplayan ve vücudumuzun yaklaşık 2/3’ünü oluşturan, bütün canlı ve bitkilerin hayat kaynağı SU. Her gün tükettiğimiz; tarlamızı, bahçemizi, rengarenk çiçeklerimizi suladığımız; temizlerken ve temizlenirken kullandığımız SU. Bu kadar vazgeçilmezimiz olan bu maddenin de farklı ve önemli özellikleri olması gerekmez mi?
Su, yine bizler için hayati önemi olan oksijen ve Hidrojen atomlarının bir araya gelmesi ile meydana gelmiştir. H2O olarak bildiğimiz su 2 hidrojen ve 1 oksijen atomunun birleşmesinden oluşan renksiz, kokusuz, tatsız, ve saydam bir maddedir.
0 °C derecenin altında katı (Buz),
0-100 °C arasında sıvı,
100 °C derecenin üzerinde buhar (gaz) halinde bulunur.

Suyun bazı özellikleri:
1. Su iyi bir çözücüdür. Diğer birçok sıvıya göre, birçok maddeyi daha iyi çözer. Bunun için saf halinde çok az bulunur.
2. Kendi molekülleri arasındaki yüksek çekim gücü sayesinde yapışkandır ve dağılmadan kalır. Damla halinde durabilmesi bundandır.
3. Yüksek erime ısısına sahiptir. ısınma ısısı yüksektir. Bu özelliği nedeniyle iklim koşullarının dengelenmesinde büyük etkisi vardır.
4. Su soğumaya başlayınca diğer maddeler gibi yoğunluğu artar. Ama bu artış +4 °C ‘ye kadardır. Bunun altına inmeye başlayınca, diğer maddelerin aksine yavaş yavaş hacmi genişlemeye ve yoğunluğu azalmaya başlar. Yoğunluğu azalan ve kristalize olmaya başlayan kısım yukarıya doğru hareket ederek yüzeye çıkar ve buz halini alır. Su halinde daha az yoğun olan buz, bu sayede suyun üzerinde kalır ve batmaz. Eğer diğer maddeler gibi soğudukça yoğunluğu artmaya devam etse ve suyun altına inse idi buzlanma dipten başlayacak göller, denizler buz kitlesi haline gelecek, sularda hayat bitecekti.
5. Sera etkisi vardır. Bizi güneşin zararlı etkilerinde korur.
6. Su buharının havada şimşek meydana getirmesi ve yağmurlar, havadaki azotun yere inmesini sağlar
7. Havadaki su damlacıkları, güneş ışığını kırarak gök kuşağı oluşturur ve bize seyirlik manzaralar meydana getirir.

Bu kadar güzelliğe sahip olan ve insan için değerli olan suyun bizim yaşamımızda en önemli etkisi insan vücududur.
İçtiğimiz su bizim sağlığımızı da yakından ilgilendirmektedir.
Yeryüzünün bize sunduğu bu muhteşem nimeti büyük araştırmalar sonucu evlere en sağlıklı şekliyle ulaştırmak için uğraştık ve Royal Green soft su arıtma cihazını icat ettik. 8.5 ph değeri yüksek alkali ve bol mineralli suyumuz size tatlı su içme imkanı sağlayacak.

Türkiye nin her yerinde bulunan hizmet kalitemizle size bir ilk yeşil teknoloji sunduk. Doğanın güzelliğine güzellik katıp  sağlıklı günler adına Royal Greeni icat ettik. Ayrıntılı bilgi almak için bize ulaşın.
Su deyip geçmeyin insan vücudundaki etkisi büyük olan suyunuzu ihmale getirmeyin ve arıtıcınızı vakit kaybetmeden temin edin.

 SU GİBİ AZİZ OLASINIZ…

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı