Genel

Su Tüketimi

Günlük hayatımızda çoğu kişi su alışkanlığı edinmiştir. Su içmek zor gelir. Ama sağlık için su çok önemlidir. Vücudumuzun yarısından çoğunu su oluşturur. Su; vücudumuzda ki tüm reaksiyonlar da görevlidir. Suyun özellikle bayanların büyük problemi olan zayıflama konusunda en büyük rolü alır.

Mideye hacim yaparak açlık hissini bastırır ve az yemeği sağlar. Metebolizmayı hızlandırır ve günlük harcanan enerjiyi arttırır. Suyun bir çok faydası vardır. Hücrelere besin ve oksijen taşınmasını ve böbreklerden atılmasını sağlar. Ağız göz ve burun gibi organları nemlendirir. Vücutta ki kan,gastrit sıvı ve idrar gibi vücut sıvılarının büyük bir kısmı sudur. Cilt sağlığında da önemli bir rol oynar. Özellikle ergenlik döneminde gençlerin kabusu olan sivilceler bol su tüketimi ile azaltılabilir.

Hızlı kilo alıp veren kişilerde sarkmalar oluşur. Bu sarkmalar spor ile beraber su tüketimi ile toparlanır. Soğuk algınlığı,idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları riskini azaltır. Suyun bir çok faydası vardır. Ama en önemlisi suyu alışkanlık haline getirmektir. Bol bol su tüketimi insan sağlığı için çok önemlidir. Zayıflama diyetlerinde Metobolizmayı çalıştırmanın yanında tokluk hissi verir. Hiç bir sıvı suyun yerini tutamaz. Su içmek için susamayı beklemeyin. Özellikle erkekler daha çok su tüketmelidir Çünkü erkekler bayanlara oranla daha çok terleyerek daha çok sıvı kaybederek suya daha çok gereksinim duyarlar. Erkeklerde 3.5 kadınlarda 2.5 litre su alımı olmalıdır. Öğünlerden yarım saat önce içilen su Metobolizmayı hızlandırır.

Mide de tokluk hissi vererek az yemek yemeyi sağlar. Yemek sırasında su içme alışkanlığı olan kişiler bu alışkanlığını devam ettirmeli yemek yerken vücudun belli bir kapasitesini vardır. Bu kapasitenin yarısını suyla doldurduğunuz zaman geriye kalan kısmında yemek miktarını aşırı derecede tutmaz ve az yemek yemiş olursunuz. Kalın bağırsak sorunları olan insanların en büyük problemi az su tüketimidir. Az su tüketimi bağırsak tembelliği ile beraber kabızlık sorununu ortaya çıkarır. Kabızlık çok zor bir rahatsızlıktır. Yemekten sonra midede ağrıya sebep olur ve sonucu hemoroittir. Bunun yanı sıra az su tüketimi yorgunluk,dikkatsizlik,unutkanlık gibi sorunları beraberinde getirir.

Normalde içtiğiniz suyu çoğaltın. Susamayı beklemeyin. Idrarıniz koyu sarı ise yeterince su tüketmiyorsunuz demektir. Az su tüketimi birçok rahatsızlığa sebep olmaktadır. Bu rahatsızlıklarla karşı karşıya kalmamak için suyunuzu arttırın, bol bol su tüketin..

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı