Genel

Suyun İnsan Üzerinde ki Önemi

Suyun insan yaşamında çok önemli bir yeri vardır. Denizler, göller veya ırmak suyunda mikroskobik olarak yüzlerce canlıya rastlanır. Su yaşamın kaynağıdır fakat bazen felaketlerden sudan çıkar. Seller, Taşkınlar, tsunamiler kirli sulara sebep olarak insanlarda bir çok hastalığa neden olurlar. Vücudumuzda ki suyun düzeyini korumak gerekir. Vucudumuzda yeteri su olmaması önemli sağlık sorunlarına yol açar.

En basiti ağız ve boğaz kuruluğudur. Baş ağrısı, bulantı, kusma böbrek ağrıları bunlardan bazılarıdır. Alkollü içecekler, konsantre meyve suyu, çay içerek su ihtiyacınızı gideremezsiniz. Örneğin çay idrar çıkışını artırabilir. Enerji içecekleri ise su tuketimini artırır. Sağlıklı bir cilt için su çok önemlidir. Hamilelikte de su tüketiminin üzerinde doktorlar ısrarla durmaktadır. Özellikle bebeğin suda yaşıyor olması annenin su tüketimine bağlıdır. Ne kadar su tuketirse bebeğin sağlığı açısından o kadar iyidir. Bebeğin son aylarında doktorların tabiri ile kuruda kalma denir. Bu annenin az su tüketmesi sebebiyle anne karnındaki bebeğin suyunun yetersiz gelmesi demektir.

Erken doğum sebepleri de az su tüketiminden meydana gelmektedir. Gebelerin günde en az 10 bardak su İçmeleri gerekmektedir. Aşırı sıcak günlerde yoğun işlerde,ateşli hastalıklarda vücut aşırı su kaybeder. Kaybedilen suyun geri kazanılması için bol su tüketmek, alkol,protein ve yağdan uzak durmak gerekir. Soğuk, kuru hava akciğerlerle olan su kaybını arttırır. Protein ve tuz su kaybını daha da arttırmaktadır. Karbonhidrattan zengin beslenme ile su ihtiyacı azalır. Böbrek yetmezliğinde su tutumu artar. Ishalde yine su kaybı artar. Her spordan her hareketten sonra en az 1 bardak su içmek gerekir. Kuru nemli ortamlarda su ihtiyacı artar.

Sürekli yanımızda su bulundurmamız gerekmektedir. İnsan vücudu suya metobolizmal olarak her daim ihtiyacı vardır. Aşırı su kaybı ve az su tüketimi insan dengesini bozar ve vücut direncini düşürür. Vücudumuzun belli bir sistemi vardır. Yediğimiz besinlerin sindirimi miğdeye ulaşımı su ile meydana gelir. Yediğimiz besinleri küçük hale getirip sindirmeyi sağlayan yine sudur. Vücudumuzun ısısının sağlanmasında suyun varlığı önemlidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı