Genel

Suyun Yeri

Su insan hayatı için en önemli gereksinimdir. İnsan besin almadan yaşar fakat su olmadan mümkün değildir. Vücut suyunun %de 10u azalırsa vücut tehlikeye girer. İnsan vücudunda ki su %de 45- 70 arasında değişir. Vücutta suyun görevi oldukça fazladır. Besinlerin sindirimi vücut ısısının denetimini sağlanması gibi… Bunların dışında cilt sağlığı, diş minelerin sağlamlığı, metebolizmanın hızlanması gibi özellikleri vardır.

Yetişkin insan günde 1 litre su içmelidir. Sebze ve meyvelerin %de 90ı sudur. Su ihtiyacımızı her ne kadar bu besinler giderse de suyun yerini tutamaz. Her insan bir kalorilik yiyeceğin karşılığı olarak 1 bardak su almalıdır. İnsan vücudu akciğer,böbrek, idrar ve bağırsaklar yoluyla çok su kaybeder. Bu durum spor, hastalık ve iklim koşullarına göre değişiklik gösterir. Vücuttaki su yoğunluğunun azalması susama hissini getirir. Vücut suyu kaybetmeye başladığı zaman konsantrasyon azalır,vücut dengesi bozulur ve sağlık sorunları ile karşı karşıya kalırız.

Daha ilerlemiş halinde ise kalp spaz mı, kusma, baş dönmesi,yorgunluk,uykusuzluk halleri görülür. Kullanılacak suyun temiz olması önemlidir, nereden nasıl geldiği çok önemlidir. Artık günümüz teknolojileri su arıtma cihazlarını icat etmiş ve bizim sağlıklı su ihtiyacımızı gidermiştir. Eğer Çeşme suları içilirse suyun içindeki mikroplar hastalıklara sebep olur. Özellikle suyu içecek olan evinizde ki bebek ise bir kere daha düşünün bağışıklık sistemi yeni gelişen bir bebeğin mikropu suya karşı direnci daha düşüktür ve sağlığı tehlikede demektir.

Bebeğinizin sağlığını riske atmayın. Suyun insan sağlığına bu kadar etkisi varken savunmasız bir bebeğin vücuduna giren mikroplu sular bebeğinizin sağlığını olumsuz yönde riske atarak hastalıklara sebebiyet verebilir. Su arıtma cihazları ile bu soruna son veren yüksek teknolojili arıtma cihazlarını tercih edin,sağlığınızı riske atmayın…

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı