Genel

Yudum Yudum Sağlıklı Suyum

Su vücudumuzun en önemli besin kaynağıdır. İnsan vücudu 1 haftadan fazla susuzluğa dayanamaz. Susuz yaşayamayız çünkü vücut suyu uzun süre tutamaz. Su vücudun en büyük bileşenini oluşturur. Erkeklerin kadınlara oranla daha çok suya ihtiyacı vardır.

Erkekler günde en az 3 litre içerde bayanlar 2 litre su içmelidir. Suyun vücutta birçok görevi vardır. Yediğimiz gıdaların sindirilmesi için suya ihtiyaç vardır. Su, vücudun sıcaklığını ayarlar. Vücuttan atık maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. Az su tüketimi kalsiyum eksikliğine sebep olur,böbreklerde taşa neden olur. Yine az su tüketimi idrar yolları enfeksiyonlarına neden olur.

Vücudun kullandığı suyun bir kısmını içtiğimiz su ve diğer içeceklerden diğer kısmını da yiyeceklerin sularından karşılarız. Vücut aldığı suyun hemen hemen hepsini ter, idrar, dışkı yoluyla dışarı atar. Buna su dengesi denir.

Terleme yoluyla su kaybedersek, vücudumuzda ki su miktarı çok az bile azalsa vücut susama hissi verir. Sıcak havalarda özellikle su alımını arttırmak gerekir. Yazın sıcak havalarda dil, damak kurur ve vücut daha cok su ister. Başlangıçta su kalori içermez. Ekstra kalori almak istemiyorsanız bu bir avantajdır.

Suda sodyum miktarı da azdır. Kahve, çay gibi içeceklerin aksine su kafein içermez. Aslında yumuşak ve sert sular arasında tat farkı yoktur.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı