Genel

Doğal Mineralli Su

Günümüzde doğal sular; doğal mineralli sular ve doğal kaynak suları olarak ikiye ayrılırlar. Yer kabuğunun çeşitli derinliklerinde bulunmakta olan uygun jeolojik şartlarda doğal olarak oluşan, bir veya daha fazla kaynaktan yeryüzüne kendiliğinden çıkan , mineral içeriği, kalıntı elementleri ve diğer bileşenleri ile tanımlanan her türlü kirlenme riskine karşı korunmuş yer altı sularına doğal mineralli su denir.

Suyun sertliği, içeriğindeki doğal minerallerden kaynaklanır. Başka bir deyişle içeriğindeki kalsiyum, magnezyum ve bikarbonat suyun sertlik derecesini değiştirmektedir. Bu minerallerin, insan sağlığı için yararlı etkileri bulunmaktadır. Yemek pişirirken doğal mineralli suların kullanılması, pişirme esnasında besinlerin içeriğindeki minerallerin yok olmasına engel olur. Suyun sağlıklı olması için de şebeke sularının çok kaynatılmasıda suda ki minerali yok eder.

Minerallere olan gerksinim yaşamın bazı dönemlerinde artar. Bu dönemlerde mineralli suların içilmesi daha önemlidir. Yazın, aşırı sıcak günlerde terleme ile heraber vücut su kaybeder, su gereksinimi günlük ihtiyacın 2 ya da 3 katına çıkar. Minerallere olan gereksinim özellikle hamilelik döneminde artar. Bu dönemde mineralli suların içilmesi daha büyük bir önem kazanır. Çünkü anne karnında ki bebek mineralli su ile beslenir. Ta anne karnından itibaren suya gereksinim duyarız. Anne karnında ki bebeğin yaşam ortamı sudur. Vücudumuzdaki dolaşım sisteminde; özellikle böbrekler için suyun önemi çok büyüktür. 24 saat içerisinde böbreklerden geçen su miktarı 2000 litre gibi oldukça büyük bir miktardır. Mineralli sular böbrek ve idrar yollarında taş, kum oluşumuna engel olurlar. Böbrek fonksiyonlarını destekleme ve geliştirmedeki olumlu etkisi nedeniyle bol su içilmesi, özellikle de mineralli su içilmesi temel önlemlerdendir. Mineralli suyun ph değeri 7- 8.5 arasında olmalıdır.

Bir spor aktivitesine başlamadan önce ve aktivite sonrasında tartıya çıktığımızda gördüğümüz kilo farkının tamamı, aslında vücudumuzun kaybettiği su miktarına karşılık gelir. Spor aktiviteleri esnasında yaşanan su kaybı mutlaka karşılanmalıdır. Bunun en iyi yolu da doğal mineralli su içilmesidir. Spor sırasında ve spordan sonra bol bol su tüketilip kaybedilen su tekrar kazanılmlıdır. Çünkü vücudun çok su kaybetmesi ciddi sağlık problemlerine yol açar. Sağlıklı yaşam için bol mineralli su için…

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı